Yeni Too Good to Go uygulaması restoran indirimleriyle yiyecek israfını durdurmaya yardımcı oluyor

admin

Administrator
Yetkili
Admin
Global Mod
Geçtiğimiz hafta, pasta, Çin yemeği ve lazanya yiyerek beş LA restoranında 59 dolar tasarruf ettim ve yiyecek israfını azaltmaya yardımcı oldum. Ayrıca iki fincan boba çayı içtim.

İki gün boyunca kahvaltımı, öğle yemeğimi ve akşam yemeğimi Too Good to Go adlı bir uygulamaya bıraktım. Bu, çöpe atılması gereken fazla yiyecek ve içecekleri indirimli fiyatlarla müşterilerin eline ulaştırmayı amaçlayan bir Danimarka şirketi. Tek sorun ne? Ne aldığınızı, onu alana kadar bilmiyorsunuz.

Los Angeles bölgesinde 1.400'den fazla katılımcı mağaza var. Geçtiğimiz hafta Whole Foods, market zincirinin hazır yemekleri ve fırın ürünleriyle uygulamada göründü.

Her sabah uygulamayı açtım ve bölgemdeki mevcut seçeneklere göz attım. Fırınlardan ve kahve dükkanlarından düzinelerce donut ve pasta vardı. Birçoğu Coffee Bean & Tea Leaf ve Krispy Kreme gibi bilinen zincirlerdendi ve karışımda birkaç küçük işletme vardı.

South Pasadena'daki Heirloom Bakery and Cafe'den Too Good to Go uygulaması aracılığıyla gelen sürpriz pakette pastalar yer alıyor.

(Jenn Harris / Los Angeles Times)

Fiyatlar 4,99 ila 9,99 dolar arasında değişiyor. Hiçbir ücret yok ve sipariş ettiğiniz şeyin ön ödemesini yapıyorsunuz. Tekliflerin açıklamaları sınırlıdır ve birçok yer sabaha kadar ne satabileceklerini bilmez. Gıda alerjiniz veya başka bir diyet kısıtlamanız varsa gezinmek zor olabilir. Vejetaryen ve bitki bazlı ürünler için filtreleme yapabilirsiniz ancak bulunduğunuz yere bağlı olarak teklifler sınırlı olabilir.

Her mağaza için bir teslim alma penceresi, bir fiyat, bir orijinal değer ve bir yıldız derecesi var.

Too Good to Go sözcüsü Sarah Soteroff yakın zamanda yaptığı bir çağrıda, “Amacımız her yerde, yakınınızdaki her mağazada olmak,” dedi. “Her marketten lüks marketlere, yerel kahve dükkanlarına veya büyük zincirlere kadar her yerden yiyecek kurtarmak bizim için önemli.”

Too Good to Go, 2016 yılında Kopenhag'da başladı, Avrupa'nın dört bir yanına, Kanada'ya ve ardından ABD'ye yayıldı. 2022'de Los Angeles'ta lansmanı yapıldı. Bu yılın ilerleyen zamanlarında Avustralya'da da olacak.

İki gün içinde beş adet sürpriz çanta sipariş ettim ve toplamda 23,96 dolar harcadım.

“Ortalama bir çanta perakende maliyetinin yaklaşık üçte biri kadar olmalı,” dedi Soteroff. “Mağaza fiyatı belirler, ancak genel kural budur.”

Rosemead'deki Happy Ayce Hot Pot restoranından Too Good to Go uygulaması üzerinden satın alınan Çin yemeği.

South Pasadena'daki Heirloom Bakery & Cafe'de bana birkaç kilo ağırlığındaymış gibi hissettiren beyaz bir kağıt torba uzatıldı. Uygulamada orijinal değeri 18 dolar olarak listelenen gizemli torba için 5,99 dolar ön ödeme yaptım.

Hala dükkandayken çantayı açamayacak kadar kendimden emin değildim, arabaya binip açmayı bekledim. İçinde üç kurabiye, iki kek, iki çörek ve bir kruvasan vardı. Tüm hafta boyunca kahvaltı, atıştırmalık ve tatlı için yeterliydi.

Sahibi Sally Cook, Mart 2023'ten beri uygulamada sürpriz çantalar satıyor. Hafta içi her gün dört çanta ve hafta sonu günde beş çanta hazırlıyor. Bunlar, tezgahta indirimli fiyata sattığı günlük pastalar, aynı gün teslim ekmekler, herhangi bir nedenle estetik açıdan mükemmel olmayabilecek fırınlanmış ürünler ve etkinliklerden kalan fazlalıkların bir karışımı.

Pasadena'daki LT9'dan bir dizi çay. Çaylar, Too Good to Go uygulaması aracılığıyla satın alınan sürpriz bir çantanın parçasıydı.

Cook yakın zamanda yaptığı bir görüşmede, “Bu nominal bir iş,” dedi. “Bir ücret var, ancak zaten bundan para kazanmıyordum. Herkesin iş marjları daralıyor ve biraz fazladan para kazanmak gerçekten güzel.”

Restoranlar, siparişinizin maliyetinden bağımsız olarak tüm işlemlerde uygulamaya 1,79$ ücret ödüyor. Cook için, aldığı üç aylık çek ve yiyecek israfındaki azalma onu uygulamada tutmaya yetiyor.

Ayrıca sürpriz çantalar satın aldıktan sonra bazılarının müdavim haline geldiği yeni bir müşteri kitlesinin de farkına vardığını söyledi.

“Birinin çok fazla para harcamadan bazı şeyleri denemesi için güzel bir yol,” dedi. “Çantalarda bulunanlar konusunda oldukça cömertiz ve genellikle hesaplanan değerden biraz daha fazlasını koyuyoruz.”

Tam bir öğüne daha çok benzeyen bir şey ararken, Rosemead'deki Happy Ayce Hot Pot'tan 15 dolarlık orijinal fiyatıyla 4,99 dolarlık sürpriz bir öğle yemeği aldım. Beni kapıda karşılayan kadının elinde yemeğim vardı. Tek bir plastik paket servisi kabıydı, dumanı üstündeydi ve kapağından patlamak üzere olan doğranmış youtiao (kızarmış hamur) gibi bir şey vardı. Bu sefer, bana yemeği uzatan kadına kabın içinde ne olduğunu bilip bilmediğini sordum. Omuzlarını silkti ve sonra mutfağa geri yürüdü.

Eve varana kadar sürpriz unsurunu korudum. Eğer gerçekten Çin donutlarıyla dolu bir kap olsaydı, hayal kırıklığına uğramazdım. Kapağı açtığımda, en azından iki kişiye yetecek kadar yiyecek buldum, bir yığın tavuklu kızarmış pilav, sotelenmiş erişte, kahverengi soslu tofu ve youtiao'nun altına yığılmış dana eti ve brokoli, bir yumurta rulosu, kızarmış kırmızı fasulye susam topları ve kızarmış patates.

Öğleden sonra kendimi toparlayacak bir şeye ihtiyacım vardı, uygulamada kafeinli bir içecek aradım. Haftalardır denemek istediğim bir yer olan Old Pasadena'daki LT9 boba çay dükkanı, uygulamada 6,99 dolara sürpriz bir boba paketiyle çıktı ve orijinal değeri 21 dolardı.

Too Good to Go uygulaması üzerinden satın alınan Blue Bottle kahve dükkanından bir dizi pasta.

Üç içeceğim için yaklaşık 10 dakika bekledim; bunların arasında boba küpleriyle kafeinsiz kış kavunu çayı, yumuşak boba erişteleriyle Seylan siyah sütlü çayı ve aynı eriştelerden daha fazlasıyla oolong sütlü çayı vardı.

Mağaza yaklaşık bir aydır uygulamada ve boba torbaları ve sürpriz yiyecek torbaları da sunuyor. Tezgahtaki kadın bana seçimin her gün mağazanın müşterilerinin denemesini istediği şeye göre değiştiğini ancak genellikle mağazanın ana yiyecek israfını azaltmaya yardımcı olmak için içeceklerin her birinde boba bulunduğunu söyledi. Boba hazırlandıktan sonra atılmadan önce en fazla dört saat bekletiliyor.

“Çok katılaşıyor ve atmak zorunda kalıyoruz” dedi tezgahtaki kadın.

Ertesi sabah kahvaltım Blue Bottle Coffee'den 5,99 dolarlık bir pasta paketiydi. Sürprizi bekleyemiyordum ama bir fırsatın heyecanı daha da heyecan vericiydi. Kupon kesen bir evde büyüdüm. Hiçbir şey para biriktirmek kadar etkili değildir.

Çantanın içinde bir çikolatalı kruvasan, normal bir kruvasan, bir peynirli Danimarka çöreği ve bir kurabiye vardı. Ürünlerin fiyatlarını web sitesinden öğrenmeye karar verdim. Vergi ve bahşiş hariç toplam 22,40$ olmalıydı.

Öğle yemeği, kalan Çin yemeği ve bir kurabiyeydi. Akşam yemeği, La Cañada Flintridge'deki Flintridge Pizza Kitchen'da 5,99$'lık bir sürpriz olacaktı.

Siparişimi beklerken uygulamada yanımda oturan kadını fark ettim.

“Gitmek İçin Çok İyi mi?” diye sordum. Coşkuyla başını salladı.

La Cañada Flintridge sakini Jaclyn Barulich geçen yıl uygulamaya kaydoldu ancak onu yalnızca birkaç kez kullandı.

“Siparişlerimden birkaçı iptal edildi,” dedi. “Bu yer genellikle tükenmiş oluyor, bu yüzden müsait olduğunu gördüğümde hemen aldım.”

Uygulamayı sokağın yukarısındaki yeni bir fırını denemek için kullandı. Bana bir restoranda aldığı bütün somun ekmeği ve bir diğerindeki sandviçleri anlattı.

“Sadece israf edilmeyen yiyecekleri görmek güzel,” dedi. “Bu yüzden indirdim. Ve uygulama olmasaydı o fırından haberim olmayacaktı.”

La Cañada Flintridge'deki Flintridge Pizza Kitchen'dan lazanya ve sarımsaklı ekmek. Tabak, Too Good to Go uygulaması aracılığıyla sürpriz bir akşam yemeği olarak sunuldu.

Aynı sürpriz yemeklerimiz bir lazanya dilimi ve bir dilim sarımsaklı ekmek oldu. 5,99 dolar ödedik. Lazanya tabağı restoran menüsünde 15,99 dolardan listeleniyor.

Soteroff, Too Good to Go'nun her sürpriz paketi bir öğünle eşdeğer tuttuğunu söyledi, ancak her pakette bulunanların iki veya daha fazla kişiye yetecek kadar olduğunu iddia ediyorum. Bu metriği kullanarak, şirket ülke çapında 13 milyon öğünü israftan kurtardığını iddia ediyor. Los Angeles'ta bu sayı 1 milyon.

“Tüketicilere normalde tam fiyat ödeyecekleri yiyeceklerden yaklaşık 9 milyon dolar tasarruf sağladık,” dedi. “Ve ortaklarımızın normalde çöpe atacakları ürünlerden 3 milyon dolar kazanmalarına yardımcı olduk.”