Tipik olarak Berlin mi? VBB müşteri kartımı beş denemede ve bir yıl sonra nasıl aldım?

admin

Administrator
Yetkili
Admin
Global Mod
Bir yıldan fazla bir süre önce, Şubat 2023'te Berliner Zeitung, Berlinpass'a geçişle ilgili büyük sorunları bildirmişti. Berlin geçişi değiştirilmeli. Vatandaş ofislerinin sonunda bu can sıkıcı idari işlemden başarıyla kurtulduğunu düşünüyorlardı. Çünkü artık onların, özellikle de sevgili BVG'mizin yapması gereken çok daha fazla iş vardı. Çünkü bizi seviyorlar.

Önceki Berlin pasaportuna basit bir damga basmak yerine artık emsalsiz bir idari aygıt harekete geçirildi. BVG, kendilerine yapılan yaklaşık 200.000 başvuruyu ele alması için harici bir şirket tutmak zorunda bile kaldı. Ya da değil.

Açık kaynak
Bülten

Kayıt olduğunuz için teşekkürler.
E-postayla bir onay alacaksınız.

Kimse bu hassas verinin kimin, ne zaman eline geçtiğini bilmiyordu. Etkilenenlerin çoğu hala BVG'nin yüzme havuzuna veya müzeye girişle ne ilgisi olduğunu merak ediyor. Bu duyuruyu yayınlamak daha çok vatandaşlık ofislerinin sorumluluğu olmaz mıydı?

Artık kimlik kartınız ve güncel bir fotoğrafınız ile birlikte BVG'ye yardım bildirimine ek olarak Vatandaşlık Bürosu tarafından verilen bir QR kodunu göndermelisiniz. İnternet üzerinden başvuru yapabilen herkes şanslıydı. En azından ekleme ve tarama sırasında yükleme ve indirme işlemleriyle başa çıkmayı başardı ama sonunda genellikle bir hata mesajı karşısında kendini ter içinde ve gözlerinde yaşlarla yıkanırken buldu. “Hata” veya “Sunucu aşırı yüklendi”. Daha sonra tekrar deneme isteği geldi. Denemek! Bir deneme.

Bilgisayar konusunda rahat olmayan kişilerin, 1 Nisan'dan itibaren BVG müşteri merkezlerinin kapılarının önüne yalnızca kağıt halinde başvurularını gönderebilmeleri için bir posta kutusu yerleştirilecek. Günlerce o kadar doluydu ki, bu verilere izinsiz olarak gece gündüz ulaşmak mümkündü; onları tekrar avla!

Berlin Pass: Bu size başkentte çok sayıda indirim sağlar.Britta Pedersen/dpa

Yalnızca beş denemeden sonra başarı

Tecrübelerime göre başvurular ne orada ne de online başvurular aracılığıyla işleme alınmıyordu. Yıl içinde yaptığım dört başvuru için en az üç alındı onayı aldım ancak müşteri kartım yok. Yalnızca Aralık 2023'teki beşinci denemem sonunda bana bu özlem duyduğum kimlik kartını Ocak 2024'ün ortasında verdi!

Bir yıl sonra bile yetkililerin başarısızlığının açıkça etkilenenlerin sırtından gerçekleştirilmesini ve insanların hala soğukta bırakılmasını korkutucu buluyorum. En kötüsü Senato yönetiminin, yetkililerin ilgisizliği ve bizim kendi güçsüzlüğümüz.

En azından BVG ve Bayan Giffey'den cümle yapı taşları ve artık her şeyin işe yarayacağına dair çok sayıda açıklama içeren hazır diskler aldım. Şaka mı yapıyorsun bunu söylerken ciddi misin? Kağıt sabırlıdır. Sorumlu Senato yönetiminden ya da vatandaşlardan gelen her e-postayı en başından itibaren engelleyen Kızıltepe Hanım'dan bir yanıt bile alamadım.

Tüm bu berbat proje basitçe iptal edilmiş olsaydı, ne kadar kaynak, ne kadar insan gücü ve ne kadar rahatsızlıktan kaçınılabilirdi. Ancak bu, hatayı kabul etme cesaretini gerektirir. Ve böylece bir yılı aşkın süredir tamir yapıyoruz, orada burada tamir yapıyoruz. Son sosyal komitede çözüm bir kez daha BVG yönetim kurulu başkanı Henrik Falk tarafından açıklandı.

Yakında işleri kolaylaştıracak bir sayı kombinasyonu olacak. Kimse anlamadı. Ama belki de kimsenin bunu anlamaması gerekiyor. Meşru başvuruların sayısı ve dolayısıyla maliyetler düşürülmeye çalışılıyor olabilir mi? Böyle bir şey düşünen bir haydut. Ancak sorumluların sessizliği ve eylemsizliği çok şey ifade ediyor.

Berlin-Neukölln'deki Hermannplatz metro istasyonuna gelen tren

Berlin-Neukölln'deki Hermannplatz metro istasyonuna gelen trenSebastian Gabsch/imago

Sönmüş umutlar

Geçenlerde bana, etkilenen biri olarak bu konu hakkındaki fikrimi Berlin Abendschau'da tekrar ifade edip edemeyeceğim soruldu. Hazırdım. Daima hazır. 30 kiloluk dinozor kamera ekipmanı ve üç kişilik RBB ekibiyle çekim ve çekim yaptık. Ve konuştum, konuştum. Bana ve diğer birçok Berlinliye ne olduğunu anlattı. Akşamki postada koştum, koştum, yürüyen merdivenlerden yukarı çıktım, tekrar aşağı inip sadakat kartımı kameraya doğru tuttum. İnsanların korkuları hakkında tek kelime yok.

Bu noktada küçük adamın anlamlı bir şey söyleyebileceğine, hatta bir fark yaratabileceğine dair umutlarım nihayet söndü. Son on iki aydaki çok sayıda ve kapsamlı rapora rağmen, bu ikilemin yakın gelecekte değişmesi pek mümkün görünmüyor. Bu değişiklik nedeniyle ve değişimle birlikte pek çok insan çalışmaya devam edecek. Hatta bazıları bundan faydalanacak. Komiteler yeniden toplanacak, konuşacak, tartışacak… Peki bunun sorumlusu kimdi ve kimdir? Asla bilemeyeceğiz. Ve RBB raporlamaya devam edecek…

Yıllık bütçesi 526 milyon olan RBB de uzun süredir yeni yönetimle kendi skandalıyla baş etmeye çalışıyor. Ve yeni program yapısıyla mümkün olan her yerde tasarruf edin. Bir şekilde varlığını haklı çıkarmalı. Ancak eski, kötü filmler, hit gösteriler, 1970'lerin en iyi hitleri, sayısız tekrarlar ve stüdyodan bir “Guten Morgen Berlin” fotoğrafıyla, geride kalan eski izleyicileri bile filmin arkasından çıkaramayacaksınız. soba. Bu, RBB'nin kamu yayıncılarının korunması için kesinlikle iyi reklam yapmadığı ve rakiplerine iyi yem verdiği anlamına geliyor. Ve onlar zaten başlangıç bloklarındalar.

Bu “devlet televizyonunun” kaybedilmesi demokrasimiz açısından trajik bir yenilgi olacak ve gelecekteki olası iktidar partilerinin iktidara gelmesini, iktidarda kalmasını ve demokrasimizi yok etmesini daha da kolaylaştıracaktır.

Siz muhabirler, bunun olmasına izin vermeyin! Kritik raporlama yapın. Yeteneklerinizi ve fırsatlarınızı önemsiz şeylere veya trafik kazalarına harcamayın. Hala fırsatınız varken adaletsizlikleri, ırkçılığı ve hepsinden önemlisi sağcı entrikaları haber yapmak daha iyidir. Ve biraz şansla televizyon ve bağımsız yazılı basın varlığını sürdürecek.

Bu, açık kaynak girişimimizin bir parçası olarak gönderilen bir gönderidir. İle Açık kaynak Berlin yayınevi, serbest yazarlara ve ilgilenen herkese, ilgili içeriğe ve profesyonel kalite standartlarına sahip metinler sunma fırsatı sunuyor. Seçilen katkılar yayınlanacak ve onurlandırılacaktır.

Herhangi bir geri bildiriminiz var mı? Bize yazın! brifing@Haberler