Soylulaştırma tehlikesi: Berlin'in ruhunu kurtarın!

admin

Administrator
Yetkili
Admin
Global Mod
“Birini mi istiyorsun? Mantarlar.” Yeni bir arkadaşım soru sorarcasına bana bir parça çikolata uzatıyor. Çevremizde istekli dansçıların üzerine tekno yağıyor, ben şekeri çiğnerken yarı çıplak erkek bedenleri yeşil, sarı, kırmızı neon ışıklarıyla seğiriyor. Tadı acı ama çok geçmeden artık hiçbir şeyin farkına varmıyorum, gece boyunca dans ediyorum, dans ediyorum, dans ediyorum.

Sabahın erken saatlerinde külot ve koşumların üzerine normal kıyafetler giyip ünlü Berghain binasındaki gay kulübü Lab.oratory'den ayrılıyorum. Sokaklar hala meşgul, erkekler, kadınlar ve aradaki her şey lateks rüyalar veya rengarenk dikilmiş DIY kıyafetlerle sokaklarda dolaşıyor, gülüyor, dans ediyor, hayatı kutluyor. Ve ben? İlk defa gerçek özgürlüğün tadının nasıl olduğunu anlıyorum.

Yepyeni bir dünya

İlk başta başkentle pek iyi anlaşamadık. Bavyera'nın en derinlerinden geldiğimi bilmelisiniz; o kadar derin ki, ineklerin derileri mavi ve beyaz yollarda büyüse ya da Wolpertinger'lar çalıların arasında koşuştursa, hiç de şaşırtıcı olmazdı.

Çok gürültülü, çok kirli, çok büyük, çok çılgın – Mohawklı, uyuşturulmuş bir beyefendi yumruğunu yüzüme tutup güpegündüz bağırdığında, bavullarımla rahat Münih'e geri dönmeyi çok isterdim.

Amazon Edge Tower, Berlin Duvarı'nın arkasındaki diğer yeni binalar arasında öne çıkıyor.David Weyand/imago

Ama yeni aşktan hemen vazgeçmezsin. Sonunda, Berlin'in beni bugün hâlâ büyüleyen toprak tabakasının altında, karşı konulamaz bir çekicilik buldum: sadece pörtlek gözlü sevimli canavarlar satan tuhaf küçük dükkanlar, metro boşluğunda spontane müzik seti konserleri, grafiti kolajları ve telefon kulübesi diskoları; Berlin, Berlin kadar eşsizdir. onun insanları. Dar etekli ve ojeli adamlar, yalnızca başka yerlerde hayal edebileceğiniz bir güvenle caddede yürüyorlar – bu bana her gün cesaret etme, hayal etme ve özgür olma konusunda ilham veriyor.

Daha sonra Friedrichshain veya Kreuzberg'den piyano mağazaları ve şarap tadımlarının yapıldığı Savignyplatz'a doğru yola çıkarsanız, kendinizi Münih'e de aynı kolaylıkla ışınlayabilirsiniz. Berlin'in harika yanı da bu: Burada herkes kendi yerini buluyor; içinde istediğiniz gibi olabileceğiniz kendi çanta evreni. Bu da farklı ülkelerden çok çeşitli insanları kendine çekiyor. Ufuklar genişliyor, yeni dostluklar kuruluyor ve çoğu durumda başka yerde bulunamayacak tamamen benzersiz yeni bir kültür yaratılıyor.

Kapitalist kültürel yıkım tehdidi altında

Ama süt ve bal diyarında tehlike var. Kapitalizmi esir alanlar sinsi ama şehri uzun süredir kontrol altında tutuyorlar. Yakın zamanda tamamlanan Amazon Edge Tower, sadece birkaç metre gerisinde Mercedes-Benz-Platz ile Friedrichshain'i Sauron'un gözü gibi izliyor. Burada, Ostgutbahnhof'un kullanılmayan yolları arasında, şirin, kirli Berlin, bir zamanlar Berghain'in öncüsü Ostgut ile kapılarını hedonist parti insanlarına açmıştı.

İnsanlar Europacity Berlin'deki Golda-Meir-Steg'i geçiyor.

İnsanlar Europacity Berlin'deki Golda-Meir-Steg'i geçiyor.Jochen Eckel/imago

Bugün bölge yozlaşarak kaygan bir tüketici parkına dönüştü – pardon, “gelişmiş”. Ofisler, sinemalar ve alışveriş mekanlarının tekdüzeliği başka herhangi bir şehirde var olabilecek beton bir çöl. Ve Sauron'un (yani yatırımcıların) işi henüz bitmiş değil. Çünkü gözleri, eski Graffiti Berlin ve sakinlerinin hala sığındığı şehrin düzinelerce bölgesine odaklanmış durumda; bunlardan biri, Amazon Kulesi'nin tam karşısındaki RAW. Ayrıca sakinleri yıllar içinde kulüpler, stüdyolar, kaykay salonları ve arka bahçedeki kafelerle dolu renkli bir resif yaratan eski bir demiryolu alanı.

Ancak bir harabeyi kâr amacıyla satmak zordur. Yıllar önce sitenin büyük bir kısmını ucuza satın alan yatırımcı Kurth ailesi artık ciddileşiyor. Taslak bir imar planı yürürlükte ve insanlar imar haklarına doğru acımasızca yürüyor, direnen kültürel girişimler etkinliklerin dışında bırakılıyor ve yerel sanatçıların sesleri sübvansiyonlu kiralarla satın alınıyor. Friedrichshain'in Wilhelminian tarzı yerleşim bölgesine yüksek bir binanın gölgesi düşecek, orijinal RAW binalarından bazıları yıkılacak, grafitiler yok edilecek, kulüplerin yerleri değiştirilecek, kültür bahçeleri nadasa bırakılacak.

Görünen o ki, sitenin doğal olarak gelişen yaratıcı DNA'sı korunacak ve ofisler, alışveriş merkezleri ve perakende mağazalarının etrafındaki yeni binalara dahil edilecek. Ancak bu daha çok vahşi Berlin'in kalıntıları üzerindeki baskısını kapatan ikinci bir Mercedes mekanına benziyor. Ve tabii ki Kurth'ların üç haneli milyon aralığındaki kârlarından sonra.

Berlin'in burnu olmazsa geriye sadece Münih kalır

Sevgili Berlinliler, soylulaştırmanın son aşamasına ulaştığı bir şehrin neye benzediğini biliyorum. Elbette Münih, rengarenk kuleleri, heykelleri, gölleri ve şelaleleriyle kıyaslanamayacak kadar güzel. Öte yandan şehir genelinde kiralar o kadar yüksek ki banliyölerde bile kiralar zorlukla karşılanıyor.

İnsanlar RAW sahasında yürüyor.

İnsanlar RAW sahasında yürüyor.Karl-Heinz Spremberg/imago

Yatırımcı ruhu ve kârlı getiriler şehrin sokaklarını yumuşattı, yaratıcılığı ve kışkırtıcı ötekiliği yok etti ve bir zamanların vahşi Schwabing'ini piyano mağazaları ve şık butiklerin altına gömdü. İnsanların aynı göründüğü, aynı mağazaları gezdiği, aynı şekilde düşündüğü güzel bir şehir olmaya devam ediyor. Bir parçam her zaman Münih'te evimde olacak. Ve elbette, eğer bir büyüteçle bakarsanız, yine de onları, lüks ile burjuvazi arasındaki bireyselliğin küçük kalelerini bulacaksınız.

Ama Berlin'in, hayatın farklı gerçeklikleriyle dolu, tüm güzel, çirkin, yaratıcı, sıkıcı ve kışkırtıcı yanlarıyla, kim ve ne olabileceğimi fark etmesi gerekti; bu, Münih'te gerçekleşemeyecek bir farkındalıktı.

Açık kaynak
Bülten

Kayıt olduğunuz için teşekkürler.
E-postayla bir onay alacaksınız.

Berlin'in ruhu

Ne yazık ki Mercedes-Benz Meydanı ve RAW sitesi izole vakalar değil. 2015 yılında İtalyan sanatçı Blu, aktarma alanında cüzamlılar ve evsizler için apartmanlar inşa edileceğini protesto etmek amacıyla Cuvry çorak arazisindeki ünlü duvar resimlerini siyaha boyatmıştı.

Nollendorfplatz'ta da mahallenin iradesi dışında lüks apartman inşaatları yapılıyor ve eşcinsel kültür bastırılıyor. Wasserstadt Mitte gibi diğer projelerde çeşitlilik konusunda dayanıksız açıklamalar yapıldı ve bunlar daha sonra aynı lüks dairelerle sonuçlandı. Yatırımcılar çekirge sürüsü gibi ilerliyor ve ironik bir şekilde, yalnızca planlanmamış bir boşlukta ortaya çıkan ve ilgili mahalleye cazibe ve finansal çekicilik kazandıran, kaotik bir şekilde büyüyen yaratıcı bölgeleri sıklıkla yok ediyor.

Belki bu gelişme durdurulamaz; ancak tüm Berlin, iyileştirmelerin yalnızca yatırımcılar için kârlı getiriler anlamına gelmediğini, aynı zamanda bu şehri bu kadar benzersiz kılan Berlin ruhunun, kaotik, kaba çekiciliğinin de korunması anlamına geldiğini garanti altına almak için mücadele etmelidir. Bu, ahlaki cesaret ve kendi ruhunu satmak yerine kendini savunan mahalleler gerektirir.

Bu, açık kaynak girişimimizin bir parçası olarak gönderilen bir gönderidir. İle Açık kaynak Berlin yayınevi, serbest yazarlara ve ilgilenen herkese, ilgili içeriğe ve profesyonel kalite standartlarına sahip metinler sunma fırsatı sunuyor. Seçilen katkılar yayınlanacak ve onurlandırılacaktır.

Herhangi bir geri bildiriminiz var mı? Bize yazın! brifing@Haberler