Okullarımız sorumluluklarını ciddiye almıyor mu?

admin

Administrator
Yetkili
Admin
Global Mod
Sıcak bir yaz günü. Okulumdaki oyun alanında Pokémon kartları güneşte parlıyor ve bir çocuğun elinden diğerine uçuyor. Rammstein ya da Linkin Park, teneke gibi Nokia cep telefonlarından bağırıyor, oğlanlar kahkahalarla geğirme yarışmaları yapıyor, kızlar Bratz bebeklerini tiksintiyle yüzlerinin önünde tutuyorlar. O zamanlar on iki yaşındaydım, yaşıma göre biraz küçüktüm, okul çantasını kaygıyla göğsüne bastırıp okul bahçesindeki ormanda dolanan bir yabancıydım.

Sonra olur. Özellikle maceracı bir çocuk, arkadaşının suratına salam geğiriyor. “Eeeeeh! Dostum, çok geysin!” Göğsüne bir bıçak. Yıllar geçtikçe kalbimi iğne yastığına çevirecek pek çok şeyden biri.

Toplumun sessizliği

2006'da eşcinsellik diye bir şey yok gibi görünüyor. Erkeklerin rüya gibi bakışlarla el ele tutuşarak ekranda gezindiği “Love, Simon” veya “Heartstopper” dizileri Netflix'te yok. Annem ve babam homofobik değildi ama toplumun geri kalanı gibi bu sorun evde de görünmüyordu. Sessizlik aynı zamanda prezervatif ve muzlarla dolu olan ancak cinsel çeşitliliğin olmadığı seks eğitimi derslerine de yansıdı. Doğum kontrolü ve ergenlik, kontrol edin. Açıklığa kavuşturulacak başka ne var?

Açık kaynak
Bülten

Kayıt olduğunuz için teşekkürler.
E-postayla bir onay alacaksınız.

Bir yıldır soyunma odasında gözlerimi kısarak çocuklara baktığım ve çılgınca ayaklarıma odaklandığım gerçeği bir sır olarak kaldı. Ben bir uzaylıydım, mahsur kalmıştım ve yalnızdım. Çünkü kimse açıkça eşcinsel değildi. Bu tuhaf dünyada eşcinselliğin tek bir ipucu vardı: Sınıf arkadaşlarımın hakaretleri. Gay, bu bir küfürdü. İlginç olmayan, sinir bozucu veya boktan eşdeğer.

Bunun bir çocuğa neler yapabileceğini belki tahmin edebilirsiniz. Eşcinsel olmak berbattı. Ben eşcinselim, dolayısıyla boktanım. Sınıfta ve toplumda olumlu örnek eksikliği olduğu için duygularımı gömdüm. Ergenlik vücudunuzda hızla ilerlerken ilk ıslak el tutma ya da ilk beceriksiz öpücük – bunlar benim için mevcut değildi. Annem ben 19 yaşımdayken öğrendi. Utanmadan “eşcinsel” kelimesini söyleyebilmem için birkaç yıl daha geçmesi gerekti.

Huzur mu, neşe mi, acele mi?

Ama şimdi yıl 2024. İlk eşcinsel çiftler 2017'de öpüştüler ve Almanların ezici çoğunluğu açılış ve getirilen ayrımcılık karşıtı yasaları destekliyor. Eşcinselliği küfür olarak kullanmak bugünlerde ceza gerektiren bir suç olabiliyor. Queer çeşitliliği artık medyada da iyi bir biçim olarak kabul ediliyor. Zamanla okullardaki sessizlik kesinlikle kalktı ve müfredata cinsel çeşitlilik ve ayrımcılığın önlenmesi eklendi. Veya?

2016 yılında, çeşitli ülkelerden 250'den fazla delege, UNESCO Eğitim Konferansı'nda eğitim kurumlarında eşcinsel azınlıklara karşı ayrımcılığı ele aldı. Katılımcı ülkelerin ayrımcılığa karşı ve özgür kalkınma için çalışmalarına yönelik taleplerin bir kataloğu olan “Homofobik ve Trans*fobik Şiddete Eğitim Sektörü Yanıtları”nı geliştirdiler. Etkileyici: Birçok Alman federal eyaleti, cinsel çeşitliliği teşvik etmek ve bunu günlük okul yaşamına entegre etmek için yönergeler sunuyor. Bavyera, Berlin gibi bazı federal eyaletlerde bu niyetler birkaç satırda göz ardı edilirken, öz değerlendirme, azınlıkların korunması ve özgür kalkınmaya yönelik çok aşamalı bir planla olumlu bir şekilde öne çıkıyor. Ancak gerçek çoğu zaman farklıdır.

Etkisi az olan önlemler

Alman okullarındaki duruma ilişkin güncel çalışmaları bulmak o kadar kolay değil. İşte yine sessizlik. Ancak son raporlar kasvetli bir tablo çiziyor. Lezbiyen ve Gey Derneği (LSVD), Almanya'daki oyları AB Temel Haklar Ajansı'nın (FRA) Mayıs 2020'de yayınladığı LGBTİ anketine göre hesapladı.

Ankete katılan 16.000 kişiden yüzde 62'si okullarında dışarı çıkarılmadıklarını söyledi. Sebepler acı verici derecede tanıdık: neredeyse yarısı okuldayken hakarete uğradı, tehdit edildi veya alay edildi ve yüzde 60'ı sıklıkla veya bazen olumsuz yorum ve davranışlarla karşılaştı. Yüzde 77'si ayrıca LGBTİ sorunlarının okulda ele alınmadığını söyledi.

Bu şaşırtıcı değil. Çünkü Alman eğitim bakanlıkları gerçek bir değişim başlatmak yerine yönergelerle kendilerinin sırtını sıvazlamayı tercih ediyor.

Çünkü yönergeler tam da budur; uymanız gereken ancak uymak zorunda olmadığınız yön tabelaları. LGBTİ öğretmenler arasında 2017'de yayınlanan bir anket, katılımcıların yüzde 74,4'ünün cinsel çeşitliliği derslere dahil edip etmeme ve nasıl dahil etmeleri gerektiğine karar vermede özgür olduğunu gösteriyor.

Yalnızca yüzde 12,2'si LGBTİ konularında daha ileri eğitimlere katılmanın teşvik edildiğini hissetti. Aynı yıl, Berlin'den öğretmenlerin de dahil olduğu başka bir anket, bu politikanın sonuçlarını anlatıyor: Ankete katılan öğretmenlerin neredeyse tamamı, günlük okul yaşamında eşcinsel ayrımcılığa maruz kalıyor, ancak yalnızca yüzde 27'si gerekli önlemleri alıyor. Yüzde 61'i eşcinsel insanları içeren öğretim materyallerini asla kullanmıyor.

Homeopatik kurallar yerine gerçek yardım

İşte 2006'ya geri döndük. Eğitim çölü her türlü eğitimin elinden kaçmış, öğretmenlerin sınıfta kalması ve öğrencilerin ayrımcılık korkusuyla kafalarını kuma gömmesi gibi olumlu örnekler, hükümet konuyu sadece kağıt üzerinde ciddiye alıyor. Ve bu, istatistiksel olarak her okul sınıfında en az bir eşcinsel kişinin bulunmasına rağmen. Yani hepsi gay mi?

Öncelikle öğretmenlerin kendisini yargılamamalısınız. Korkunç personel sıkıntısı, daha fazla eğitim bir yana, ders dışı konulara bile çok az yer bırakan sıkı programlara ve müfredatlara neden oluyor. Federal Queer Eğitim Derneği'nden Laura Becker'in belirttiği şey budur.

Hükümet sorunu homeopatik yönergelerle ele aldığı sürece hiçbir şey değişmeyecek. Kuir gençlerin birbirlerini desteklediği Berlin-Lichterfelde'deki bir çalışma grubu gibi küçük çeşitlilik vahaları, okul yönetiminin veya Eğitim Bakanlığının değil, öğrencilerin inisiyatifidir.

Popülist politikalarının bir parçası olarak ayrımcılık karşıtı yasaları ve herkes için evliliği talan eden AfD'nin güçlendiği zamanlarda bu artık yeterli değil. Sağın sıklıkla dile getirdiği “okulların tarafsızlığı”, ayrımcılık ve acı yaşanırken sessizce durmak anlamına gelmiyor. Bunun yerine, cinsel çeşitlilik müfredata pek çok düzeyde sıkı bir şekilde entegre edilmelidir; örneğin, “Aile” konulu İngilizce kitapta anne ve baba resimlerinin yanında iki babanın veya iki annenin yer alması gibi. Bu öğretmen için pek bir çaba sayılmaz ama normallik yaratır.

Ayrımcılığın sonuçlarını açıklayan etkilenenlerle, daha iyi eğitimli ve desteklenen öğretmenlerle ve cinsel eğitim veya etik konusunda konunun daha anlamlı bir şekilde ele alınmasıyla yapılan tartışma turları gerisini halledecektir. Ancak bu ancak federal hükümetin nihayet okullardaki eşcinsel azınlıkları ciddiye alması ve çocukların kendilerini aşağılık hissetmemeleri ve yıllarca saklanmak zorunda kalmamaları için zaman ve para yatırımı yapması durumunda gerçekleşebilecek.

Bu arada, söz konusu UNESCO eğitim konferansına Alman Federal Eğitim Bakanlığı'ndan hiç kimse katılmadı. Dedikleri gibi hiçbir cevap bazen bir cevap değildir.

Bu, açık kaynak girişimimizin bir parçası olarak gönderilen bir gönderidir. İle Açık kaynak Berlin yayınevi, serbest yazarlara ve ilgilenen herkese, ilgili içeriğe ve profesyonel kalite standartlarına sahip metinler sunma fırsatı sunuyor. Seçilen katkılar yayınlanacak ve onurlandırılacaktır.

Herhangi bir geri bildiriminiz var mı? Bize yazın! brifing@Haberler