Neden 18 yaşındaki bir genç Gazze'de savaşmaktansa hapse girmeyi tercih eder?

admin

Administrator
Yetkili
Admin
Global Mod
Tal Mitnick 18 yaşında bir genç. Eğer başka bir ülkede yaşasaydı muhtemelen okuyor, okulu bitiriyor, işe gidiyor, seyahat ediyor veya hafta sonları arkadaşlarıyla parti yapıyor olurdu. Ancak Tal bir İsrail vatandaşı ve her İsrailli gibi okulu bitirdikten sonra askere gitmek zorunda. Ancak Tal savaşmak istemedi, Gazze'deki acılara katkıda bulunmak istemedi, bu yüzden şu anda hapiste çünkü İsrail'de askerlik hizmetini reddetmek cezalandırılıyor.

Tal reddetmesinin nedenlerini şöyle açıkladı: “Daha fazla şiddetin güvenlik getireceğine inanmayı reddediyorum. Bir kan davasına katılmayı reddediyorum. “Hayatın kutsal olduğu, tartışmaya değer verildiği ve söylem ve anlayışın her zaman şiddet içeren eylemlerden daha önemli olduğu bir evde büyüdüm.” Tal Mitnick hapiste olduğu için açıklaması bana destekçiler tarafından gönderildi.

Ayrıca açıklamasında, rehinelerin serbest bırakılmasına yol açan şeyin, BM'ye göre Gazze'de en az 25.000 kişinin ölümüne yol açan İsrail'in askeri eylemleri değil, müzakereler olduğunu açıkça ifade etti: haftalar Gazze'deki kara operasyonları müzakereleri sona erdirerek rehinelerin geri getirilmesini sağlayan bir anlaşmaya varıldı. Aslında rehinelerin ölümüne yol açan askeri bir eylemdi.” Gazze savaşı yalnızca rehinelerin ölmesine değil, aynı zamanda “Gazze'deki mahallelerin ve mülteci kamplarının ayrım gözetmeksizin bombalanmasına ve Batı'daki yerleşimci şiddetine tam askeri ve siyasi destek sağlanmasına da yol açtı.” İsrail'de benzeri görülmemiş bir ölçekte banka ve siyasi zulüm.”

Tal, İsrail'in siyasi kültürünün değişmesini, Filistinlilere yönelik işgal ve zulmün sona ermesini, savaşın sona ermesini savunuyor: “Zulmün devamında ve bu döngünün devamında yer almak istemiyorum. Çözüm için kan dökmek yerine doğrudan kendimi ve bu yüzden reddediyorum.” Yıllardır onun için açık olan ve 7 Ekim'den bu yana değişmeyen bir karar çünkü Tal şiddetin asla çözüm olamayacağına inanıyor.

Günaydın Berlin
Bülten

Kayıt olduğunuz için teşekkürler.
E-postayla bir onay alacaksınız.

İsrail yalnızca dini vicdani retçileri tanıyor

Tal'ın vicdani reddi, 26 Aralık'ta ilk kez tutuklanmasına ve 30 gün hapis cezasına çarptırılmasına yol açtı. Birkaç hafta önce serbest bırakıldı ve İsrail ordusunun askere alma merkezine geri dönmek zorunda kaldı; burada tekrar reddetti ve 30 gün daha hapis cezasına çarptırıldı. İsrailliler ordu adına savaşmayı reddettikleri için sık sık hapse gönderiliyor ancak Tal, 7 Ekim'den bu yana ilk kez hapse atılıyor ve önceki vakalardan farklı olarak Tal, hemen 30 gün hapis cezasına çarptırıldı. Kural olarak, retçiler başlangıçta yedi ila on gün arasında hapis cezasına çarptırılıyor.

Askerliği reddetmeye iki buçuk yıl hapis cezası verilmesi uluslararası kararlara aykırıdır. BM İnsan Hakları Komisyonu, 1998/77 sayılı kararında, vicdani ret hakkının Medeni ve Siyasi Haklar Sözleşmesi'nin 18. maddesiyle korunduğunu bir kez daha ifade etti. İsrail'de askerlik hizmetini hem dini hem de ahlaki nedenlerle reddetmek de resmi olarak mümkündür, ancak gerçekte yalnızca ultra-Ortodoks gençlerin reddetmeleri, dini gerekçelerle meşrulaştırılmaları halinde kabul edilmektedir. Hümanist ve pasifist gerekçelere dayanan retler İsrail Ordusu Vicdan Komitesi tarafından reddediliyor.

Reddetmek isteyen bir sonraki kişi ise Sofi

Hem birinci hem de ikinci Tal Mitnick inkar duruşmalarında, birkaç düzine kişi askere alma merkezinin önünde onun özgürlüğü, savaşın sona ermesi ve özgürlüğün reddi için protesto düzenledi. Tal'e yönelik protesto ve destek, vicdani retçiler ve barış aktivistlerinden oluşan İsrailli bir örgüt olan Mesarvot tarafından organize ediliyor. Aktivist Yoan von Mesarvot, örgütün çalışmaları hakkında şunları aktarıyor: “Retçilerimizle dayanışma içinde protestolar ve diğer etkinlikler düzenliyoruz ve onlara hukuki destek ve yaşlı retçilerin deneyimlerini sağlıyoruz.” Yoan, örgütün reddiye ve barışçıl bir çözüm için önemine sahip. toplum da bizzat şunu deneyimledi: “Mesarvot olmasaydı bu yola gidemezdim.” Yoan soyadının yayınlanmasını istemiyor; son zamanlarda örgütünün üyelerine yönelik birçok saldırı yaşandı.

Tal'in İsrail'in şimdiye kadar sahip olduğu en sağcı hükümet altında, militarizm ortamında görevlendirilmesi onu hapse attı ve muhtemelen uzun süre orada kalacak. Ancak yakında bunu alenen reddeden tek genç o olmayacak. Savaştan kısa bir süre önce 280 İsrailli genç, hükümete ve onun işgal politikalarına hizmet etmek istemediklerini ve hapse girmeyi tercih ettiklerini açıklamıştı. İşe alım tarihi Şubat ayında planlanan genç Sofi de dahil, ancak o Ocak ayında açıklanmıştı: “Reddediyorum çünkü siyasi bir sorunun askeri çözümü yok ve savaş karşısında bu her zamankinden daha açık. İşte bu yüzden benim reddiyem her zamankinden daha önemli.” Sofi bir rol model olmak istiyor: “İsrailli gençlere reddetmenin bir yol olduğunu ve barışın da bir yol, tek yol olduğunu göstermek istiyorum” diyor.

Açık kaynak
Bülten

Kayıt olduğunuz için teşekkürler.
E-postayla bir onay alacaksınız.

Gazze'de her gün yüzlerce insanın öldüğü bu savaş ve acıların yaşandığı dönemde, Tal ve Sofi gibi insanların sesleri ve eylemleri cesaret veriyor. Cesaretleri onlara çok pahalıya mal oluyor çünkü kamuoyuna yapılan ret açıklamalarının ardından sadece hapis değil, aynı zamanda tehditler, saldırılar ve dışlama da geliyor. Gençlerin hâlâ savaşın ve Batı Şeria'da işgali sürdüren ordunun bir parçası olmayı reddetmesi, insanların en olumsuz koşullarda bile kendi refahlarını bir kenara bırakıp savunmayı başarabildiklerini gösteriyor. insanlık.

Jules El-Khatib 1991 yılında Köln'de doğdu. Kendisi Alman ve Filistin kökenli bir Alman ve İsrail vatandaşıdır ve uzun süredir Orta Doğu'da barış için faaliyet göstermektedir.

Bu, açık kaynak girişimimizin bir parçası olarak gönderilen bir gönderidir. İle Açık kaynak Berlin yayınevi, serbest yazarlara ve ilgilenen herkese, ilgili içeriğe ve profesyonel kalite standartlarına sahip metinler sunma fırsatı sunuyor. Seçilen katkılar yayınlanacak ve onurlandırılacaktır.