Kuya Lord'dan Maynard Llera, 2024 James Beard ödüllerinde En İyi Şef: Kaliforniya ödülünü kazandı

admin

Administrator
Yetkili
Admin
Global Mod
Genellikle Amerika'nın en prestijli ulusal restoran ödülleri olarak kabul edilen James Beard Vakfı Ödülleri, Pazartesi akşamı Chicago'da gerçekleşti ve çeşitli mutfaklar, fiyat noktaları ve yerel ayarlardaki mutfak ve içecek profesyonellerini kutladı – ve Los Angeles'lı bir şef, bölgenin lezzetlerini evine götürdü. en büyük övgü.

Ocak ayında, Los Angeles bölgesindeki 18 şef, pop-up'lar, pastaneler ve diğer mutfak yetenekleri, yarı finalistler olarak adlandırıldılar 2024 James Beard Vakfı Restoran ve Şef Ödülleri için; Nisan ayında yalnızca iki LA ve bir Orange County işletmesi aday olarak ilerledi. Bu gece biri En İyi Şef: California ödülünü aldı.

Sol üstten saat yönünde: Lucena chon, hiramasa tasması ve Kuya Lord'dan mavi karidesli pancit.

(Mariah Tauger / Los Angeles Times)

Modern Filipin restoranı Kuya Lord'un şefi Lord Maynard Llera, LA Times'ın En İyi 101 Restoranı ödüllü, imrenilen bölgesel ödülü kazandı. Restoran ve Llera'nın takma adı, “ağabey” anlamına gelen sevginin tagalogca bir ifadesidir.

Nisan ayında Llera, The Times'a James Beard ödülüne aday gösterilmesinin, Haziran ayında kazanıp kazanmayacağından bağımsız olarak Filipin toplumu için bir zaferi simgelediğini söyledi. “Bu benim ve restoran için çok şey ifade ediyor çünkü Filipin mutfağını öne çıkaracak” dedi, “ileriye doğru ilerlemek için.”

Llera, Los Angeles'a taşınmadan ve Bestia ve h.wood grubu da dahil olmak üzere Los Angeles'ın en prestijli mutfaklarından bazılarında çalışmadan önce Filipinler'in Lucena şehrinde büyüdü. 2019 yılında 40 yaşındayken kendi projesini sürdürmek için yola çıktı. O Filipinli barbekü operasyonunu başlattı ağızdan ağza hızla yayıldığı La Cañada Flintridge'deki evinden gelen pandemik bir pop-up olarak; Müşteriler kare kare, pancit ve diğer spesiyalitelerden oluşan büyük alüminyum tepsiler için ön sipariş verdi.

Şef Maynard Llera, 2021'de kendi restoranını açmadan önce arka bahçesindeki açılır pencerede dış ızgarada çalışıyor.

2022'de Llera konsepti şuraya kaydırdı: hızlı ve rahat bir restoran Melrose Hill'de, kendine özgü lechon ve tatlı sosislerinin artık pirinç kaselerinin üzerinde veya ızgara hiramasa tasmaları gibi modern yemeklerin yanında göz alıcı karma tepsilerde servis edildiği yer.

Llera kabul konuşmasında, “İlk günden beri benimle birlikte olmak ve beni desteklemek için Amerika'ya gelen eşime teşekkür etmek istiyorum” dedi. “Hatta işini bıraktı ve bu yolculuğunu benimle paylaştı. O olmasaydı, Kuya Lord şimdi burada olmazdı… bu takdir sadece bireysel çabalarımın ve sıkı çalışmamın bir kanıtı değil, aynı zamanda hayatımdaki birçok harika insanın desteğinin, teşvikinin ve işbirliğinin bir yansımasıdır. Bu yolculuk boyunca akıl hocalarım, arkadaşlarım ve ailem olacak kadar şanslıyım.

“Ekibime, yardımcı şefime teşekkür etmek istiyorum [Josh Simpao]restoranı kim işletiyor [and] bana buraya Chicago'ya gelme ve hayatta bir kez yaşanacak bu deneyimi yaşama fırsatı verdi [opportunity]. Herkese teşekkürler, James Beard'a teşekkürler ve maraming selam po.”

Long Beach'teki Gusto Bread'de sebze galetleri şafak vakti pişirilir. Miras tahıl fırını, olağanüstü fırıncılık dalında 2024 James Beard Vakfı ödülüne aday gösterildi.

(Dania Maxwell / Los Angeles Times)

Long Beach'teki zanaatkar panadería Gusto Bread olağanüstü fırıncılık kategorisinde aday gösterildi ancak kazanamadı; Portland, Maine'deki Zu Bakery bu ödülü aldı. Gusto Bread, sahiplerinden Arturo Enciso ve Ana Belén Salatinoözenle elde edilmiş tahıllar ve diğer malzemeler kullanılarak bölgenin en iyi hamur işlerinden bazılarının sunulduğu bulunabilir.

Anaheim'daki Strong Water tiki bar – LA Times tarafından şöyle adlandırılmıştır: Güney Kaliforniya'daki en iyi tiki barlarından biri – seçkin şarap ve diğer içecek programı kategorisinde finalist oldu. Columbia, SC'deki Lula Drake Şarap Salonu Pazartesi akşamı bu onuru kazandı.

Ancak bölgede derin kökleri olan bir gıda yıldızı, başka bir ödül daha aldı: James Beard Vakfı'nın her yıl verdiği tartışmasız en prestijli onur. Eski Los Angeles Times Yemek editörü Ruth Reichl, yaşam boyu başarı ödülüne layık görüldü.

2023 yılında Sundance Film Festivali'nde Los Angeles Times Stüdyosu'nda fotoğraflanan Ruth Reichl, bu yıl James Beard Vakfı yaşam boyu başarı ödülünü aldı.

Reichl, editör olmadan ve mevcut LA Times Food genel müdürü Laurie Ochoa ve merhum LA Times restoran eleştirmeni Jonathan Gold'u işe almadan önce 1984'ten 1993'e kadar LA Times'ta yemek eleştirmeni olarak görev yaptı. Reichl'ın kariyeri onlarca yıl ve kıtalara yayıldı ve diğer yayınların yanı sıra New York Times, Gourmet, Saveur ve Bon Appétit için değişen trendleri, damak zevklerini ve mutfak manzaralarını belgeledi.

Törenin kırmızı halı gösteri öncesi şenliklerinin canlı yayını sırasında Reichl, “Bütün hafta sonu insanlar bana 'Sen bir efsanesin' diyordu ve ben kendimi bir efsane gibi hissetmiyorum” dedi. “Ben sadece yaptığımı yapıyorum ve biliyorsunuz, kendimi dünyadaki en şanslı insan gibi hissediyorum. Hayatım boyunca tam olarak istediğim şeyi yapabildim. Sadece benim değil, benim neslimden bir grup olarak Amerika'nın yemek yeme biçimini gerçekten değiştirdiğimizi hissediyorum ve bu harika bir duygu.”

Etkili yazıları makalelerin çok ötesine uzanıyor; şef ve yazar aralarında romanlar, yemek kitapları ve anıların da bulunduğu bir düzine kitap kaleme aldı. Reichl ayrıca “Top Chef Masters” adlı yemek programında jüri olarak yer aldı ve 2023 yapımı “Food and Country” belgeselinin sunucusu ve yapımcısı olarak yer aldı.

James Beard Vakfı Ödülleri'ne genellikle “yemeğin Oscar'ları” denir. Törenden önce Reichl, kırmızı halıdaki bir sunucudan, diğer birçok başarısının yanı sıra iddiaya göre bu terimi kendisinin icat ettiğini öğrendiğinde şaşırdı: İlk James Beard Vakfı Ödülleri törenini “yemek Oscarları” olarak adlandırdı. Açıklamada yer alan 1991'de LA Times'da yayınlanan açılış etkinliğinin özeti(gerçi şef Lydia Shire'ın da makalede “Boston'dan geldim çünkü bu yemek dünyasının Oscar'ı” dediği aktarılıyor).

Pazartesi günkü ödül töreninden önce Reichl şunları söyledi: “İlkinden beri Beards'a gidiyorum ve şunu düşünmeye devam ediyorum: [about] Ne kadar nesilsel bir değişim oldu: Yiyecekler ne kadar değişti ve bu nesil çok farklı, çok daha çeşitli, çok daha heyecan verici. Ve bu bana gelecekte gıda alanında neler olacağına dair gerçekten büyük umut veriyor.”

Pazartesi günkü törene ek olarak vakıf, yılın en iyi yemek kitapları, belgeselleri, haberciliği ve diğer haberlerini ödüllendirmek amacıyla 8 Haziran'da yıllık medya ödüllerini düzenledi. 2024 restoran ödüllerinde olduğu gibi, 2024 medya ödülleri de Los Angeles'ın kazananlarından birkaçını içeriyordu; ancak aralarında Los Angeles Times Yemek editörü Daniel Hernandez'in de bulunduğu bir dizi yerel mutfak dizisi ve yazarı bu yıl aday gösterildi.

Fly tarafından yazılan “Sichuan Chili Crisp Kitabı”, Jing biberli gevrek girişimcisi tarafından yazılmıştır ve Suá Superette mal sahibi Jing Gao, fotoğrafçı ve görsel sanatçı Yudi Ela Echevarria'ya verilen ödülle görsel kategorisinde birinci oldu. “Michoacan Dosyası”nın anlatımıyla aktör ve LA restoran işletmecisi Danny TrejoBernardo Arsuaga'nın yönettiği film, en iyi belgesel görsel medya ödülünü kazandı. 2024 James Beard Vakfı medya ödülü kazananlarının tam listesini bulun Burada.