“Kitlesel medya aptallığı çağında” bir kafir

admin

Administrator
Yetkili
Admin
Global Mod
Konuk olmadığı ve ünlü mırıltısıyla dünyayı anlattığı çok az talk şov vardı. Peter Scholl-Latour bir televizyon muhabiri olarak en sevilen simalardan biriydi; kurgu dışı bir yazar olarak “Pirinç Tarlasında Ölüm” ve “Allah Sadıklarla Beraberdir” gibi kitaplarıyla milyonlarca kopyaya sahipti.

1924'te Bochum'da doğan Scholl-Latour, bir doktorun oğlu olarak üst orta sınıf koşullarda büyüdü. Annesi Alsas'tan ve babası Lorraine'den geliyordu, dolayısıyla Fransa'ya ve Fransız kültürüne yakınlıkla doğmuştu.

Naziler altında zulüm gördü

Ebeveynler Nasyonal Sosyalizme karşıydı ve oğullarını, Nazi eğitim sistemi yoluyla beyin yıkamaktan kurtarmak için İsviçre'deki bir Katolik yatılı okuluna gönderdiler. Genç Peter dini yönelimden rahatsız değildi; tam tersine, onlarca yıl sonra orada kendisine hayat dersleri verildiğini ve orada uygulanan Katolikliğin onun İslam'ı anlamasını kolaylaştırmayı amaçladığını vurguladı.

Açık kaynak
Bülten

Kayıt olduğunuz için teşekkürler.
E-postayla bir onay alacaksınız.

“PSL”nin hayatında kendisinin nadiren ve isteksizce bahsettiği şeyler vardı. Mesela Nasyonal Sosyalizm döneminde Yahudi bir annenin oğlu olan kendisinin “birinci derece melez” olarak zulme maruz kalması. 1945'te Nazilerden kaçarken Gestapo'nun eline düştü ve işkenceden zar zor kurtuldu. İkinci Dünya Savaşı'nın bitiminden kısa bir süre sonra Fransız paraşütçülerle birlikte Çinhindi'ne doğru yola çıktı. Scholl-Latour'un profesyonel hayatı her zaman güçlü duyguların, kendisinin de ifade etmeyi sevdiği şekliyle “les émotions fortes” arayışıyla geçti. Onun gibi, dünyanın neredeyse her ülkesini gezdiğini, pek çok tarihi olayı yakından yaşadığını ve çok sayıda tarihi şahsiyetle tanıştığını ancak çok az kişi iddia edebilir.

Bir dünya vatandaşı

Peter Scholl-Latour kozmopolit biriydi. Cezayir'den, Kongo'dan ve özellikle Vietnam'dan, daha sonra da İran'dan, Çin'den ve eski Sovyetler Birliği'nin Orta Asya ülkelerinden haber yaptı. Yaşlılığında hâlâ seyahat ediyordu ve hiçbir zaman bir yerde uzun süre kalmamıştı. İkamet yerinden ikamet yerine, Paris'ten Berlin'e, Bad Godesberg'den Fransa'nın güneyindeki Tourrettes-sur-Loup'a taşındı, çok satan kitaplar yazdı, konferanslar verdi ve dünyanın sıcak noktalarını ziyaret etti.

1986: Peter Scholl-Latour, Joachim Fuchsberger'i ziyaret etti.Birleşik Arşivler/Imago

Tüm dünyayı seviyordu, özellikle de Fransız sömürge yönetiminin sonundaki Vietnam'ı ve 1950'lerdeki Lübnan'ı. Orada Arap dilini ve zihniyetini öğrendi ve Doğu'nun gizemleriyle karşılaştı. Profesyonel yaşamı boyunca edindiği deneyimler onu birçok meslektaşının kurbanı olduğu yanılsamalardan, yanlış anlamalardan ve Batılı yansıtmalardan korudu. İnsanların dostuydu ama insan doğasına dair hiçbir yanılsaması yoktu. Kendisi sık sık uçuruma baktığını söylerdi. Peter Scholl-Latour'a göre ölüm “normal bir eylemdi”. Ondan hiçbir zaman korkmadı.

Zamanın ruhuna aykırı

Jeopolitik tahminleri nadiren, neredeyse hiçbir zaman zamanın ruhuna uymuyordu; çoğu zaman oldukça yalnızdı ve hatta çoğu zaman haklı olduğu kanıtlandı; bunlardan kaynaklanan trajediler göz önüne alındığında kendisi de çoğu zaman bundan hoşlanmazdı.

1960'lı yıllarda, o zamanlar Federal Almanya Cumhuriyeti'nde bir tür küfür olan ABD'nin Vietnam Savaşı'nı kaybedeceğini erkenden ilan etti. Transatlantik ruhu siyasete ve yazı işleri ofislerine erkenden girdiğinde, Gaullist konumun az sayıdaki temsilcisinden biri olarak kabul edildi.Dönemin Fransa Cumhurbaşkanı De Gaulle'ü yüzyılın en büyük Avrupalı devlet adamlarından biri olarak gördü ve ona sadık kaldı. teoriler, bunu André Malraux'nun iyi niyetiyle söylese bile: “Le Gaullisme sans de Gaulle, c'est aptal/de Gaulle olmadan Gaullizm, hiçbir anlam ifade etmiyor”.

Medyada “Hindukuş'ta özgürlüğümüz savunuluyor” lafları yayılırken, Afganistan misyonunun başarısızlıkla sonuçlandığını ilan etti.

1993 yılında Peter Scholl-Latour.

1993 yılında Peter Scholl-Latour.Brigani Sanat/Imago

Gazeteci ayrıca bir erken uyarı olarak NATO'nun geniş Avrasya bölgesine doğru kademeli olarak doğuya doğru genişlemesine karşı konumlandı ve Rusya'nın tepkisi konusunda uyardı. “Kıskaç Kıskacındaki Rusya” adlı kitabında, diğer şeylerin yanı sıra, savaşın bugün tüm şiddetiyle devam ettiği Donbas ve Doğu Ukrayna'dan edindiği izlenimleri anlattı ve Moskova'nın NATO'nun ilerlemelerine tepkisi konusunda uyarıda bulundu.

Bu makalenin yazarıyla yaptığı röportajda “Kitle iletişim araçlarının aptallığı çağında yaşıyoruz” dedi ve krizlerin ve çatışmaların coğrafi ve jeopolitik başlangıç noktaları hakkında bilgi sahibi olmadan tutum gazeteciliğine yönelik yaygın eğilimi eleştirdi.

Peter Scholl-Latour, 2014: “Amerikan karşıtlığıyla suçlandım”

Ağustos 2014'teki ölümünden kısa bir süre önce, Fransız romancı Paul Valéry'nin “Asya'nın Burnu” dediği Avrupa kıtasına olan ilgisi arttı. Scholl-Latour, özellikle kıtanın yakın çevresinde büyüyen ateş halkaları göz önüne alındığında, Washington lehine tek taraflı bir jeopolitik yönelimin kıtanın güvenliğini ve geleceğini tehdit ettiği konusunda uyardı.

“Profesyonel hayatım çoğunlukla, gözlemlerimin ve tezlerimin başlangıçta en ağır eleştirilere (çoğunlukla objektif olmayan eleştirilere) maruz kalması ve daha sonra bazen haklı çıkmam ile karakterize edildi; Bunu kibir olmadan söylüyorum. O zamanlar, Irak'ta bir 'demokrasi feneri'nin ortaya çıkacağından şüphe duyduğumda -böyle ifade ediliyordu- Şii-Sünni iç savaşının tehlikeleri konusunda uyarmıştım, her ne kadar konuştuğum bazı kişiler henüz bunu yapmamış olsa da. Şii ve Sünni terimlerini anlayın. Yayınlanan son röportajında, “Birkaç yıl önce NATO kışlası önünde gösteri yapan yorumcular tarafından kısmen Amerikan karşıtlığıyla suçlandım, oysa ben NATO'nun çifte kararına büyük ölçüde bağlıydım” dedi.

Geriye dönüp bakıldığında birçok değerlendirmesinde haklı olduğu, yabancı habercilikte yerel araştırma ve tarih ve kültür bilgisinin ilgili muhabirin tutumundan çok daha önemli olduğu görülmektedir.

Peter Scholl-Latour 100 yıl önce bugün doğdu.

Bu, açık kaynak girişimimizin bir parçası olarak gönderilen bir gönderidir. İle Açık kaynak Berlin yayınevi, serbest yazarlara ve ilgilenen herkese, ilgili içeriğe ve profesyonel kalite standartlarına sahip metinler sunma fırsatı sunuyor. Seçilen katkılar yayınlanacak ve onurlandırılacaktır.

Herhangi bir geri bildiriminiz var mı? Bize yazın! brifing@Haberler