Karantinada okulların kapatılmasından nasıl acı çektim

admin

Administrator
Yetkili
Admin
Global Mod
İlk karantina başlamadan hemen önce, henüz on iki yaşındaydım. Hatta birçok çocuk karantinanın uygulanacağını umuyordu. Her şeyden önce bunu okulsuzlukla ilişkilendirdiler. Ve yine de arkadaşlarınızla telefon görüşmesi yapabilirsiniz.

Her şeyi biraz farklı gördüm. İlkokulun son yılıydı ve kesinlikle bu zamanı odamda yalnız geçirmek istemiyordum. Yine de kimse bana sormadı ve böylece ilk tecrit Mart 2020'de geldi.

Günlük hayatım giderek uyumak, pencereden dışarı bakmak, tavana bakmak ve beklemekten ibaret olmaya başladı. Gün boyunca küçük kardeşimle evde yalnız kaldım. Ödevleri, çalıştığı sürece okul bulutu aracılığıyla aldık. Görevleri gerçekten tamamlayıp tamamlamadığımızı kimse umursamadı. O zamanlar yazıcımız yoktu, bu yüzden her zaman annemin basılı kağıt yığınlarıyla eve gelmesini beklemek zorunda kalıyordum.

Açık kaynak
Bülten

Kayıt olduğunuz için teşekkürler.
E-postayla bir onay alacaksınız.

Kişisel motivasyon zordur

On iki yaşında bir çocuğun bütün gün okul ödevini öğleden sonra 3'te aldığını hayal edin. Bu çocuğun gerçekten görevler üzerinde çalışması düşünülemez. Ertesi sabah görevlerle ilgilenmeye karar verdim – yine sıkılırdım. Böylece akşamın geri kalanını, tıpkı bütün sabah olduğu gibi, sıkılarak geçirdim.

Kötü bir öğrenci değildim ama kendimi motive etmekte son derece zorlandım. Sınıfta oturmam, bir öğretmenin konuyu açıklamasını sağlamam ve bir anlamda bir ödevi gerçekten tamamlamaya zorlanmam gerekiyordu.

Evde eğitim gören bir kız.Fotoğraf kabini/imago

İlk tecrit sırasında gerçekleştirilen birkaç Haber konferansa bir yandan güvenebilirim. Görevlerin çoğunu teslim etmek zorunda değildik ve bu yüzden buluta yüklenmesi gereken tüm görevlerin işlenmesini Cuma günü saat 18.00'e kadar Cuma sabahı geç saatlere kadar erteledim. Zaten kimse diğer görevlerle ilgilenmiyordu.

Bana birkaç yıl gibi gelen bir sürenin ardından nihayet okula dönmemize izin verildi. Ancak başlangıçta her biri bir hafta boyunca sınıfın yalnızca yarısı. Geçen hafta evde eğitime devam ettik. Ve bu sefer evde yapayalnızdım, çünkü tabii ki kardeşim ve ben aynı hafta okula gitmiyorduk ama dönüşümlü olarak çalışıyorduk.

Zaman sonsuz görünüyordu ve bugün bile normal bir okul gününü nasıl bu kadar çok isteyebildiğimi hâlâ anlayamıyorum. Bir noktada işler en azından yeniden biraz daha normal hale geldi. Hatta okul yılının sonunda spor salonunda yine tüm sınıf için mümkün olduğu kadar mesafeli dersler bile yapılıyordu. Ancak mezuniyet gezileri ve sertifika törenleri iptal edildi. Biz de ayrıldık.

Corona okullarının kapanması sırasında izolasyon

Yaz tatilinin ardından liseye geçtim. Eski sınıfımdan bu okula giden ve orada kimseyi tanımayan tek kişi bendim. Tabii ki başlangıçta zordu. Ancak orada yeni arkadaşlarla da tanışabilirsiniz; en azından bunun için yeterli zamanınız varsa. O kadar zamanım yoktu. İyi anlaştığım ve birkaç kez görüştüğüm insanlar vardı. Ama sonra bir sonraki Corona dalgası geldi: Yine daha sıkı önlemler alındı ve okullar daha sonra yeniden kapatıldı. Günlük rutinim bir önceki yılla aynıydı. Kendimi sıkılmış, pencereden dışarı ya da tavana bakarken buldum, görevlerimi tamamlamaya kendimi ikna edemedim.

Ancak lise ilkokuldan farklıdır ve bu nedenle görevlerin çoğunun hafta sonunda buluta yüklenmesi bekleniyordu. Görevlerden kaçıyordum, genellikle perşembe öğleden sonraya kadar hiçbir şey yapmıyordum ve cuma günü inanılmaz derecede stresliydim.

Bu her hafta böyle devam ediyordu. Bu tür durumlarla daha iyi başa çıkabilecek yetişkinler ve çocuklar olabilir ama ben her şeyi kaçırıyordum: öz disiplin, motivasyon, bunu yapmam için iyi bir neden ve sosyal bir çevre.

Azaltılmış sınıf mevcutlarında dersler.

Azaltılmış sınıf mevcutlarında dersler.Olaf Ziegler/imago

Eski arkadaşlarım aynı sınıfta oldukları için ya yenilerini bulmuşlardı ya da hala birbirleriyle arkadaştılar. O zamanlar neredeyse hiç kimsem yoktu. Artık eski arkadaşlarımla neredeyse hiç iletişimim yoktu ve yeni arkadaşlarımı Corona kuralları kapsamında arayacak, konuşacak ve hatta tanışacak kadar iyi tanımıyordum.

Giderek daha fazla yalnızlaştım ve belki de on üç yaşındaki bir kız için dünyadaki en sinir bozucu kişi olduğu varsayılan küçük kardeşim aslında o zamanlar en iyi arkadaşımdı. Belki de tek arkadaşım olduğu için. Bir noktada ikinci tecrit sona erdi, işler yeniden devam etti ve ben buraya ve şimdiye odaklandım. Ancak bunun hem akademik hem de psikolojik sonuçları benim ve diğer birçok çocuk için ciddiydi ve bugün de bir dereceye kadar hala öyle.

Son zamanlarda tedbirlerin gerçekte ne kadar etkili olduğu ve yaşlıları korumak amacıyla okulları ve kreşleri kapatmanın gerçekten haklı olup olmadığı konusunda tartışmalar artıyor. Bu önlemlerin gerçekten yararlı olup olmadığı henüz bilinmiyor. O zamanlar çocukların ve gençlerin sağlığı kesinlikle düşünülmüyordu.

Frieda Schulz yazarın takma adıdır.

Yazar 16 yaşındadır ve lisenin onuncu sınıfındadır. Boş zamanlarında güncel haberler ve politikayla ilgileniyor.

Bu, açık kaynak girişimimizin bir parçası olarak gönderilen bir gönderidir. İle Açık kaynak Berlin yayınevi, serbest yazarlara ve ilgilenen herkese, ilgili içeriğe ve profesyonel kalite standartlarına sahip metinler sunma fırsatı sunuyor. Seçilen katkılar yayınlanacak ve onurlandırılacaktır.

Herhangi bir geri bildiriminiz var mı? Bize yazın! brifing@Haberler