Hollywood'dan nefret etmeyi seven aktör

admin

Administrator
Yetkili
Admin
Global Mod
Yalnızca John F. Kennedy değil, Marlon Brando da Berlinli miydi? En azından savaş karşıtı film “Genç Aslanlar” için 8 Ağustos 1957'de Berlin'de düzenlenen aşırı kalabalık basın toplantısında durum böyle ortaya çıktı. Her halükarda, yönetmen Edward Dmytryk'in yanında yer alan, havası ve zarafetiyle tanınan Amerikalı film yıldızı, mükemmel nezaketiyle orada bulunan gazetecileri hayrete düşürdü.

Konferansın pencereler kapalı mı yoksa açık mı yapılacağı konusunda oylama yaptı. Ve mikrofon konusunda utangaç olan ve zaten kendine özgü Romalı kafası Marcus Antonius tarzında bir saç kesimi ile süslenmiş, kendini pandomimci ilan eden bu adam, gazetecilerden birinin kendisine bilgisi hakkında soru sorması üzerine büyük bir kahkaha ile neşeyle kahkahalara boğuldu. Almanca: “Dostum, muhtemelen manşonla zorlanıyorsun!?”

Kısa bir süre sonra daha ciddileşti: “Filmimizin Irwin Shaw'un romanından temelde farklı olduğunu size belirtmeliyim. Kitap, soğukkanlı, robotik, çapkın Heil Hitler Junker'in karikatürünün hâlâ hafızalarda taze olduğu savaştan sonraki ilk yıllarda yayınlandı. Bu anlamda hikayenin gidişatı artık kabul edilebilir değil. Bunları önemli ölçüde değiştirdik. Romanda Christian bir Nazi'dir. O filmde yok.”

Brando'nun canlandırdığı Christian Diestl'e “insanlık için savaşan bir Alman subayı” adını verdi. Bu role hazırlanmak için Brando, GW Pabst'ın kıyamet draması “The Last Act” (1955)'teki Oskar Werner'in efsanevi ölüm sahnesini art arda 24 kez oynattı! Werner, ancak geçici olarak, “Genç Aslanlar”daki rol için de ilk tercihti, ancak tiyatro taahhütleri nedeniyle reddetmek zorunda kaldı.

Sinema sektörünü “Jöledeki maymun kusmuğu” olarak tanımladı

Ölümünün üzerinden neredeyse 20 yıl geçmesine rağmen Marlon Brando hâlâ Hollywood'dan nefret etmeyi seven adam olarak adlandırılıyor. 3 Nisan 1924'te Amerika'nın Nebraska eyaletindeki Omaha'da doğdu ve 1 Temmuz 2004'te Los Angeles'ta öldü, bir çiftçinin ve eski bir aktrisin oğluydu (bu arada Brando adı Brandau adlı atalardan geliyor) Pfalz kuşaklarından daha önce göç etmiş olanlar) tek bir paradoks olarak kalıyor. Onun hakkında normal olan tek şey asla normal davranmamasıydı. Filmin metropolünü “jöleli maymun kusmuğu” olarak tanımladı. Davranışını neden savunsun ki? Brando bir keresinde hararetle şöyle sormuştu: “İnsanlar zaten seni anlamıyor. Uysallık sıradanlığın kuluçka makinesidir.”

Brando, Fred Zinnemann'ın “The Men” (1950) filminde belden aşağısı felçli bir emektar olarak sinemaya adım attıktan sonra, Elia Kazan'ın “Endstation Sehnsucht” (1951) ve László Benedek'in “The Wilde” (1951) filmleriyle dar T'de “everseksli bir adam” haline geldi ( 1953) hiçbir kesin nedeni olmaksızın her şeyi ve herkesi, özellikle de erdemleri ve kadınları küçümseyen ve tam da bu yüzden karşı konulmaz hale gelen yakışıklı bir kusmuk -Gömlek olarak. “The Wilde”dan bir diyalog kültürel hafızaya girdi: Motosiklet çetesi Black Rebel Motorcycle Club ile işgal ettiği yuvadaki kızlardan biri ona soruyor: “Neye isyan ediyorsun?” diyor: “Neye” sahipsin? Sende var?”

Açık kaynak
Bülten

Kayıt olduğunuz için teşekkürler.
E-postayla bir onay alacaksınız.

Ayrıca “The Wilde” ve “The Fist in the Neck” (1954), “Sayonara” (1957), “The Young Lions” (1958) ve “Morituri” (1958) gibi Almanca versiyonlarında da kekemeliği ve mırıldanmaları vardı. 1965) “Bir Adam Avlanıyor” (1966) ve orijinal Berlinli Harald Juhnke tarafından seslendirilen “Altın Gözdeki Ayna Görüntüsü” (1967) filmlerine kadar. Brando bunu yaparken klasik konuşma eğitiminin kurallarına aykırı davrandı.

Daha sonra kırık, şeytani karakterlerin profilini verdi. Francis Ford Coppola'nın Vietnam draması “Apocalypse Now” (1976-1979)'da, kabaca Joseph Conrad'ın kısa romanı “Heart of Darkness” (1899)'a dayanan megaloman orman despotu Albay Kurtz'un durumu budur. Bernardo Bertolucci'nin “Paris'teki Son Tango” (1973) filmindeki, karısının ölümünden sonra genç bir kadınla (Maria Schneider) cinsel ilişkiye giren Paul de unutulmaz. Yatağının ötesinde onu tanımaya çalıştığında, onun baskısını hisseder ve bir tabanca çıkarır. Onlara isimlerini sorar. Daha “Jeanne” derken onu vuruyor. Ölümcül bir darbeyle, eşsiz acı dolu bir sırıtışla ağzından bir parça sakız çıkarır, onu balkon korkuluğunun altına sokar ve yere yığılır.

Stanley Kubrick'i de umutsuzluğa sürükledi

Amerikalı isyancının prototipi düzinelerce yönetmeni umutsuzluğa sürükledi: Stanley Kubrick, bir yıllık hazırlık sürecinin ardından 1959'da psikolojik weHaberler filmi “The Blessed One”dan (1961) çekildi ve Brando filmi kendisi yönetmek zorunda kaldı. Ve “Morituri” (1965) sırasında Bernhard Wicki ile neredeyse kavgaya tutuşuldu. Daha sonra Rolex kol saatlerini dağıtan, sette bulunanları küçük sihir numaralarıyla memnun eden ve ekip için partiler düzenleyen sevimli, aklı başında bir meslektaş oldu. 2014 yılında ölen ve Brando'yla birlikte “Genç Aslanlar”ı çeken Oscar ödüllü Maximilian Schell (1962'deki “Nürnberg'de Kıyamet” filmi) de bunu bana doğruladı: “Marlon benimle Tanrı ve dünya hakkında konuştu. Ben de ona açıldım ve Amerika Birleşik Devletleri'nde yalnız ve kız arkadaşım olmadan çok mutsuz olduğumu söyledim. “Bu değiştirilebilir!” diye güldü. Onun dairesindeki bir partide, bir Japon güzeli tarafından açıkça etkilenmiştim. Marlon bizi tanıştırdı ama o andan itibaren genç bayanın gözleri sadece ona odaklanmıştı.”

Dokuz biyolojik çocuğun babası olan ve iki çocuğu daha evlat edinen hayvansever ve aile babası, son yıllarında kamuoyunun önünde nadiren görüldü. Ya 1963'te satın aldığı Tetiaroa adasında ya da Los Angeles'taki Mulholland Drive'da dış dünyadan yalıtılmış on iki odalı bir villada yaşıyordu. Bu, muhtemelen kısmen kendisinin de suçlu olduğu, hayatındaki bir dizi trajedinin sonucuydu. Beş eski kız arkadaşı ve kızı Cheyenne intihar etti. 2008 yılında ölen ve Anna Kashfi ile ilişkisi olan oğlu Christian, üvey kız kardeşi Cheyenne'in erkek arkadaşı Dag Drollet'i öldürmekten beş yıl hapis cezasını çekiyordu.

Brando, 1972'de “Baba” filminde© 1972 Paramount Pictures. Alles

Marlon Brando'nun meslektaşı Movita Castaneda (1916-2015) ile evliliğinden olan ve şu anda 63 yaşında olan oğlu Miko Brando, “Olanlar yalnızca Dag'ın hayatına mal olmakla kalmadı, aynı zamanda Christian'ın hayatını da mahvetti ve babamı sarstı” diyor. “Babamın yanındaydım çünkü o yapamadığında benim güçlü olmama ihtiyacı vardı.” Birkaç istisna dışında, oyuncu yaşlandıkça kelimenin tam anlamıyla ağırlaştı (ağırlığı 120 ila 190 kilogram arasındaydı). Zaman zaman 175 santimetre boyundaydı. dizginsiz yeme çılgınlığı) film yapımcılığına pek ilgi duymuyor: “Oyuncular bir işteki işçi karıncalardır ve para için çok çalışırlar. Dünyanın en büyük aktörü köpeğimdir. Acıktığında beni seviyormuş gibi davranıyor.” Kendini sıradan bir karınca olarak düşünmüş olabilir ama sayısız meslektaşı ve eleştirmene göre o hâlâ “Karıncaların Efendisi”.

Dakikası 1,85 milyon dolar filme alındı

Brando, “Don Juan DeMarco”da (1995) bir psikiyatrist olarak ya da “The Score”da (2001) Edward Norton ve Robert De Niro ile birlikte yaşlanan bir hırsız kral olarak kendi kendine ironi yapma cesaretini gösterdi. Muazzam ücretlerinin büyük bir kısmı – babası olarak mini bir görünüm için Superman”in 1978’de çekildiği dakika başına 1.85 milyon dolar ödenmişti! – hayır kurumlarına, insan hakları hareketlerine ve ırkçılık karşıtı kampanyalara bağışta bulundu. Coppola'nın “The Godfather” (1972) filminde “buldog gibi” canlandırdığı mafya patronu Don Vito Corleone ile ikinci Oscar'ını (ilk ödülünü 1955'te “The Fist in the Neck”teki Terry Malloy rolüyle aldı) aldı. 1973'te bir diş teknisyeninin çekimler için özel olarak hazırladığı ağızlığı takıyordu, ancak 1973'te Hollywood filmlerinde Yerli Amerikalıların klişe tasviri nedeniyle yer almadı.

Güney Pasifik'teki cennet adasında, yeni enerji üretimine yönelik araştırmaları milyonlarca dolarla finanse etti. Beslenme krizini su altı kültürleriyle çözmeye çalıştı. Bu onun dünyadan uzaklaşmasıydı. Peki Marlon Brando gerçekte kimdi? Belki Sehnsucht adında bir aktör. Kendisi de aktör ve Michael Jackson'ın eski koruması olan ve Tetiaroa Atolü'ndeki eski evini “Private Island Resort The Brando”ya dönüştüren oğlu Miko için, o her şeyden önce şefkatli bir babaydı: “Eğlenmeyi severdi, onu severdi.” gülmeyi, espri yapmayı severdi. Ben bebekken ayrılmış olmalarına rağmen annem hakkında hiçbir zaman kötü bir şey söylemedi.” Marlon Brando her zaman mesleğini eleştiriyordu: “Oyuncu olmak isteyip istemediğimi hala bilmiyorum.” Bütün hayranlığa ve hayranlığa rağmen aşk Ölümünden sonra ona karşı çıkmak gerekir: Bilip bilmemesi hiç de gerekli değil.

Yazar, Spirit – A Smile in the Storm dergisinin kurucusudur. Dergi, kendi açıklamasına göre sinema, tiyatro, müzik, edebiyat ve radyo oyunlarına yönelik bir hayran dergisidir.

Bu, açık kaynak girişimimizin bir parçası olarak gönderilen bir gönderidir. İle Açık kaynak Berlin yayınevi, serbest yazarlara ve ilgilenen herkese, ilgili içeriğe ve profesyonel kalite standartlarına sahip metinler sunma fırsatı sunuyor. Seçilen katkılar yayınlanacak ve onurlandırılacaktır.

Bu makale Creative Commons Lisansına (CC BY-NC-ND 4.0) tabidir. Yazarın ve Berliner Zeitung'un isminin belirtilmesi ve herhangi bir düzenlemenin hariç tutulması koşuluyla, ticari olmayan amaçlarla kamu tarafından serbestçe kullanılabilir.