Erewhon'un 'Çiğ Hayvan Smoothie'si organlar ve pastörize edilmemiş süt ürünleri içeriyor

admin

Administrator
Yetkili
Admin
Global Mod
Birkaç ay önce Studio City'de bir kokteyl partisindeydim, birdenbire bir konuşma, konukların gürültüsünü bastırdı ve hemen bir fikir birliğine vardık: Erewhon çok ileri gitmişti.

“Hayvan organları, öğütülmüş!” diye bağırdı misafirlerden biri burnunu kırıştırarak.

“Aman Tanrım, evet,” diye kabul etti arkadaşı. “Erewhon'un smoothieleri Kontrol. Dışı!”

Lüks marketin “Çiğ Hayvan Smoothie'si”nden bahsediyorlardı. Bu, Kefir (fermente süt), sığır organları, sözde Immunomilk (ineğin doğumdan sonraki ilk anne sütü olan dondurularak kurutulmuş kolostrumu), çiğ bal, yaban mersini, muz, lucuma meyve tatlandırıcısı, Hindistan cevizi kreması, deniz tuzu ve akçaağaç şurubundan oluşan bir karışımdı.

Erewhon'un “Çiğ Hayvansal Smoothie”si.

(Dania Maxwell/Los Angeles Times)

İçecek, Erewhon'un genişletilmiş smoothie evrenindeki birçok ünlü ve etkili kişi iş birliğinden biri. Bu, “The Carnivore Code” kitabının yazarı ve hayvan organları yemenin sağlık yararlarını savunan fitness etkili kişisi Dr. Paul Saladino'ya atfediliyor. Diğer şeylerin yanı sıra, bunların bağışıklık, bağırsak sağlığı, kilo kaybı ve kemik gücü için yardımcı olduğunu söylüyor. Austin merkezli şirketi Heart & Soil, Erewhon'un Raw Animal Smoothie'si için sığır organlarını ve Immunomilk'i sağlıyor. Erewhon'un web sitesi, bunu “biraz tatlılık ve bir miktar ekşilik ipucuyla kremsi bir dokuya sahip” olarak tanımlıyor.

Şunu düşünüyor olabilirsiniz: İğrenç. Ve ayrıca: Nasıl? Ancak, smoothie'nin resmi ismine rağmen – “Dr. Paul'ün Çiğ Hayvansal Smoothie'si” – bu kumarda büyük bir yıldız işareti var. Erewhon, içecekteki hindistan cevizi kremasında dönen çiğ dana ciğeri, kalp, pankreas, böbrek ve dalak karışımının “çiğ” olarak kabul edilmemesi gerektiğini söylüyor.

Mağazanın bir temsilcisi e-posta yoluyla yaptığı açıklamada, “Organları besin açısından yoğun bir toz halinde korumak için kurutuluyorlar veya dondurularak kurutuluyorlar.” dedi.

Köpüklü smoothielerinin sipariş üzerine taze olarak yapıldığı Erewhon's Organic Tonic Bars, kendilerine ait gösterişli bir sahne yarattı. Gucci terlikleri ve günlük kıyafetleriyle kıvrak, bakımlı müşteriler, Erewhon'un 10 LA şubesinde günün her saatinde bu alanları düzenli olarak dolduruyor.

Ünlüler ve sosyal medya yıldızlarıyla birlikte geliştirilen ve yoğun bir şekilde tanıtılan yeni smoothie ortaklıkları düzenli olarak duyuruluyor. Diğerleri arasında, menüdeki en pahalı ürün olan Kendall Jenner'ın 23 dolarlık “Peaches and Cream Smoothie”si ve yakın zamanda piyasaya sürülen, güneş kremi markası Vacation'dan esinlenen deniz mavisi ve bulutlu bir girdap olan “Sunscreen Smoothie” yer alıyor. “Hailey Bieber'ın 19 dolarlık Strawberry Glaze Skin Smoothie”si, Bieber'ın cilt bakım serisi Rhode ile birlikte 2022'de piyasaya sürüldüğünden beri mağazanın açık ara en popüler ürünü.

Ancak bir yıl önce menüye eklenen Raw Animal Smoothie, mağazanın şu ana kadar en çok konuşulan ürünü olabilir.

“Bunu kim alıyor?!” diye bağırdı bir alışverişçi TikTok'ta. “Sadece yapamıyorum – yani, içeriklere bakınca kusmak istiyorum. Eğer çok zenginseniz ve paranızı bu smoothie'ye harcıyorsanız, eğer bu sizin ilginizi çeken bir şeyse, bazı açıklamalara ihtiyacım var.”

İnternette kendi tadım testlerini filme alan çok sayıda insan var ve bunların çoğu olumlu.

İçeceğin bir hayranı, “Bunda demiri hissedebiliyorsunuz. Biraz iri,” dedi TikTok'ta “Değer” başlıklı bir gönderide.

İçecek tık tuzağı olabilir, ancak aynı zamanda temellere geri dönmeyi benimseyen büyüyen bir yaşam tarzı trendine de işaret ediyor. Ve bununla Neandertal dönemini kastediyoruz. Paleo (veya mağara adamı) diyeti gibi trendlerin bir adım ötesinde, çiğ et yemeyi; güneşin ritmine göre uyanıp uyumayı; ve ince veya ayakkabısız (veya altı kesilmiş spor ayakkabılarla) “çıplak ayak” yürümeyi veya koşmayı içeriyor.

Culver City'deki Erewhon'da Dr. Pauls Raw Animal-Based Smoothie'nin de aralarında bulunduğu çeşitli smoothie'ler sergileniyor.

Erewhon'un Raw Animal Smoothie'si tam da buna uyuyor. Ama ne pahasına? ABD'deki süt ineklerinde H5N1 “kuş gribi” salgını yaşanırken, pastörize edilmemiş sütü şu anda veya her zaman tüketmek güvenli mi?

Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezleri, Mart ayından bu yana insanlarda yalnızca dört “kuş gribi” vakası tespit edildiğini, dolayısıyla mevcut halk sağlığı riskinin düşük olduğunu söylüyor. Ancak, web sitesinde, çiğ süt içmenin “özellikle belirli savunmasız nüfuslar için ciddi sağlık risklerine yol açabileceği” için genel olarak pastörize edilmemiş süt ürünlerinden kaçınılmasını öneriyor.

ABD Gıda ve İlaç Dairesi, H5N1 virüslerinin enfekte ineklerden çiğ kolostrum tüketerek bulaşıp bulaşmadığının belirsiz olduğunu ekliyor. Ancak, Salmonella, E. coli ve Listeria gibi ciddi sağlık sorunlarına yol açabilecek mikropları barındırabileceği için pastörize edilmemiş sütün asla içilmemesini tavsiye ediyor.

Peki ya çiğ et, dondurularak kurutulmuş veya başka türlü? Hayır, diyor Amerika Birleşik Devletleri Tarım Bakanlığı.

“İnsanların çiğ et yemeyi teşvik ettiği birçok farklı eğilim var, ancak gerçek şu ki, gıda kaynaklı hastalıklara neden olan bakteri olup olmadığını bilmeden bunu yapmak hala çok riskli bir şey,” diyor USDA Gıda Güvenliği Uzmanı Meredith Carothers. “Nemi azalttığınızda – temelde kuruttuğunuzda [by freeze-drying] — bakteri çoğalıp gelişemeyebilir, ancak onu öldürmez.”

Erewhon, Raw Animal Smoothie'sindeki “besin açısından yoğun” içeriklerin arkasında duruyor, ancak bir şeyi açıkça belirtiyor: “Biz bir sağlık hizmeti sağlayıcısı değiliz ve ürünlerimiz hakkında sağlık iddialarında bulunmuyoruz. Sağlık yararlarını keşfetmekle ilgileniyorsanız, smoothie'nin içerikleri hakkındaki bilimsel literatürü incelemenizi öneririz,” dedi temsilci.

Açıkçası, Erewhon'un ışıldayan ürün reyonları bir doktor muayenehanesinden çok uzak. Ancak mağazanın yorumu önemli bir ayrımı açıkça ortaya koyuyor: Erewhon sağlığınızdan sorumlu değil, sadece sizi hissetmek sağlıklı.

Bunları düşünerek sağlığımı kendi ellerime aldım ve Silver Lake Erewhon'a bir gezi yaptım.

Çiğ smoothie popüler oldu, kasiyer Ahly Guevara bana söyledi. Kendisi içmiyor ama 70 yaşındaki büyükannesi Maria buna yemin ediyor.

Guevara, “Her cumartesi ve pazar bir tane alıyor,” dedi. “Kendini daha güçlü hissettiriyor.”

Bir müşteri Culver City'deki bir Erewhon mağazasından ödeme yapıyor.

Maria yapabiliyorsa ben de yapabilirdim. İlk yudumda, kafamda Looney Tunes çiftlik hayvanlarının dans ettiği görüntülerle hafifçe öğürdüm. Ama boğucu bir öğleden sonraydı; ve plastik bardağın dışına, bol miktarda kalın hindistan cevizi kreması ve balla süslenmiş, ışıldayan yoğunlaşma damlaları damlıyordu. Çok ferahlatıcı görünüyordu.

Ne zaman ben oldu içerikleri aklımdan çıkarabildiğim için kolayca içtim. Smoothie inanılmaz lezzetliydi – zengin, tatlı ve kremamsı, yaban mersini ve muz notaları ve kalıcı bir hindistan cevizi tabanı. Erewhon, bunun mağazanın en çok satan smoothielerinden biri olduğunu ve artık menünün temel bir parçası olduğunu söylüyor.

“Bu mağaza, süpermarketlerin Louis Vuitton'u gibi.”
— Jordan Ben-Yehuda, Erewhon'un patronu

Yudumlarken, ellerinde aynı pembe renkte smoothie'ler (şüphesiz Hailey Biebers) olan üç müşterinin girişte bir araya toplandığını fark ettim. 19 yaşındakiler hafta boyunca Arkansas'tan Los Angeles'ı ziyaret ediyorlardı. Gündemde: Hollywood tabelası, Hollywood Walk of Fame, Santa Monica İskelesi ve… Erewhon. Sosyal medyada lüks mağazanın mücevher tonlarındaki smoothie'lerine düzenli olarak göz atıyorlar ve bu iddialı yaşam tarzından bir yudum almak istiyorlardı.

Bunlardan biri olan Natalie Vivar, Erewhon'un smoothieleri hakkında “Bunları TikTok'ta görüyorsunuz; bunun bir parçası olmak istiyorsunuz” dedi.

Parsons Tasarım Okulu öğrencisi 20 yaşındaki Jordan Ben-Yehuda, içeceklerin yüksek fiyatlarının mağazanın lüks havasıyla uyumlu olduğunu söyledi.

“Burada olmak ayrıcalıklı hissettiriyor, kendinizi özel hissettiriyor,” dedi içeceğini beklerken. “Bu mağaza, süpermarketlerin Louis Vuitton'u gibi.”

Yine de Animal Smoothie'yi denemeye henüz hazır değildi.

“Bu bana pek çekici gelmiyor,” dedi Ben-Yehuda. “Ama eğer sağlıklı olarak pazarlanıyorsa ve bir mağazada satılıyorsa Buben kimim ki bunu sorgulayayım? Erewhon.”