Berlin iki Afgan'ın hayatını nasıl zorlaştırıyor?

admin

Administrator
Yetkili
Admin
Global Mod
İnsan ne kadar yanılıyor olabilir! Siz de benim gibi yedi yıldır reşit olmayan mültecilere gönüllü vasi olarak eşlik ediyorsanız veya yetişkinlere yetkililer aracılığıyla rehberlik etmeye çalışıyorsanız ve “Şampiyonlar Ligi”ne, yani Berlin yetkililerinin eşsiz dünyasına girmekten korkmuyorsanız, hiçbir şey yapamazsınız. aslında seni artık korkutabilir.

Almanya'nın kendisi için yarattığı idari cehenneme dair tüm korkusunu yitirdi. Bende böyle düşünmüştüm. Korkunç bir hataydı. Tasarıya Friedrichshain-Kreuzberg sicil dairesini dahil etmemiştim! Ama arkadaşlarıma bu hikayeyi anlattığımda bana sanki son zamanlarda hayal görüyormuşum gibi bakıyorlar. Ancak hikayeyi her kelimeyi yazışmalarla destekleyerek anlattığımda, şaşkınlıkla tepki veriyorlar, Almanya'ya olan inançlarından korkuyorlar ve bazı Alman idari ofislerinde var olan çılgınlığa karşı öfkeyle dolular.

Her şey 2016 sonbaharında başladı. O zamanlar, mülteci krizinin ortasında, ilk kez gönüllü vasi oldum ve Afgan genç bir adama bakmaya başladım. Ona burada Asif adını verelim. Gerçek adı farklı. Almanya'ya kaçmadan önce, o zamanlar 16 yaşında olan bu çocuk, birkaç yıl boyunca annesi ve küçük erkek kardeşiyle birlikte İran'da yaşamış, babaları öldürüldükten sonra ailesinin gözü önünde Afganistan'dan kaçmışlardı. Daha sonra genç batıya doğru yürüyüşe katıldı ve travmatik bir kaçışın ardından kendini Berlin'de buldu, orada onunla tanıştım. Başından beri bana İran'da bir kız arkadaşı olduğunu (oraya kaçan genç bir Afgan kadın) ve bir noktada onunla evleneceğini söylemişti. O zamanlar bunu pek ciddiye almıyordum.

Açık kaynak
Bülten

Kayıt olduğunuz için teşekkürler.
E-postayla bir onay alacaksınız.

Ama aslında evlendiler. 2018 yılındaydı ve sözde devamsız evlilikti. O dönemde genç adamın henüz Almanya'dan İran'a seyahat etme izni ve imkanı yoktu. Ancak Afgan yasalarına göre gelin ve damadın düğünde her zaman bizzat bulunması gerekmiyor. Asif cep telefonuyla bağlandı. Damat Almanya'da olduğundan gelin ve damadın ailesi, annesi de dahil olmak üzere düğünü organize etti ve düzenlemeleri üstlendi. Daha sonra ayrıca devlete ait bir Afgan evlilik cüzdanı da aldılar.

Berlin Eyalet Göçmenlik Bürosu Winfried Rothermel/imago

Berlin'deki Afgan mülteci ve halihazırda duvarcı ustası

Asif, Almanya'da ilk günden itibaren muazzam bir hırs gösterdi. Aslında Afganistan'da ve daha sonra İran'da hiçbir zaman normal bir okula gitmemiş olmasına rağmen, burada aralıksız çalıştı, karşılama sınıfında ve başlangıçta her boş dakikasında bir kütüphanede Almanca öğrendi, bir okul olmadan duvarcı ustası olarak çıraklık yaparak yoluna devam etti. diploması var ve kalfalık sınavını başarıyla geçti, artık normal bir Alman okulu bitirme sertifikasına da sahip, o zamandan beri kalfalık duvarcı olarak çalışıyor, bu yılın yazında usta duvarcı olmak için ileri eğitime başlıyor ve istiyor kendi işinizin sahibi olun. Artık yerleşme izni var ve şu anda Alman vatandaşlığına başvuruyor.

2022 baharında Malala adını verdiğimiz eşi, eşlerin birleşmesi süreci kapsamında yasal olarak Almanya'ya girebildi ve burada oturma izni aldı. Bunun öncesinde Eyalet Göçmenlik Bürosu'nda (LEA) çok ayrıntılı bir başvuru süreci yaşandı. Bunun üzerinde haftalarca çalıştık ve bir kısmı tercüme edilmiş veya İran'dan alınmış yaklaşık 100 sayfalık belge topladık. Tahran'daki Alman büyükelçiliğinde, gerekli tüm belgelere ek olarak orijinal evlilik belgesini de sağlayan ve her şeyin orijinallik açısından kontrol edildiği bir yasallaştırma süreci vardı. Hatta anlaşmalı evlilik ihtimalini ortadan kaldırmak için eşlerin birbirleriyle gerçekten daha uzun süredir iletişim halinde olup olmadıkları bile ayrıntılı bir şekilde kontrol edildi. Yıllar boyunca fotoğraflar sunuldu, Whatsapp'ta “Sevgilim” mesajları paylaşıldı… Veri koruması mı? Köpek yavrusu pastası!

Daha sonra eşlerin yeniden birleşmesi sorunsuz bir şekilde onaylandı. Ne Berlin'deki LEA ne de Tahran'daki Alman Konsolosluğu'nun buna itirazı yoktu. Malala, 2022 Paskalya zamanında Almanya'ya geldi. Küçük kızları 19 Aralık 2023'te dünyaya geldi. Malala ve Asif bulutların üzerinde süzülüyorlardı. Gençlerin mutluluğu artık mükemmel görünüyordu.

Ama sonra bürokratik bir felaket onları vurdu.

Ofisteki kadın Danimarka'da evlenmeyi tavsiye ediyor

Ebeveynler doğum belgesi için başvurdu ve Friedrichshain-Kreuzberg sicil dairesinden bir kayıt memurunun tamamen beklenmedik bir şekilde evliliği tanımadığını açıkladığında şok oldular. Asif, 2018'de evlendiğinde henüz 18 yaşında değildi ve bu nedenle Afgan yasalarına göre henüz yasal bir yetişkin değildi. O zamana kadar kimsenin radarına bu girmemişti. 18. yaş gününe sadece birkaç hafta kalmıştı. Evlilik, gelinin anne ve babasının ve damadın annesinin açık onayıyla gerçekleşti. Afgan yetkililer evlilik cüzdanını yayınladı ve Kabil'deki Dışişleri Bakanlığı her şeyi onayladı. Kendi eyalet yasalarının ihlal edildiğini görmediler. Tahran'daki Alman büyükelçiliği ve Berlin'deki LEA da merhemde sinek bulamadı.

Çift şu ana kadar Berlin nüfus kütüğüne evli olarak kayıtlı, vergi dairesi çifti vergi sınıfı III'e göre vergilendiriyor ve Malala'nın sağlık sigortası şirketinde aile sigortası var, ancak bunların hiçbiri kayıt memurunu etkilemedi. Malala ve Asif'in kararına karşı dava açabileceğini söyledi. Daha sonra gençler, sicil dairesinde, benim huzurumda sicil memuruna, kendi talepleri üzerine Afgan evliliklerinin Almanya'da tanınmıyor olması durumunda Alman yasalarına göre evlenip evlenemeyeceklerini sordular. Kayıt memuru gençlere sıcak bir tüyo verdi: “Danimarka'da evlenin. Orada Almanya'ya göre daha kolay. O zaman burada evliliği tanıyacağız.” Bir Alman nüfus memurunun ağzından gerçekten dikkate değer bir tavsiye ve devletimize olan güveni güçlendirmek için mükemmel bir şekilde uygun.

Her şeyden önce gençler, evlilik meselesi açıklığa kavuşturuluncaya kadar çocukları nedeniyle aile durumunu güvenli bir yasal zemine oturtmak için nüfus dairesinden babalık onayını ve gençlik dairesinden velayet bölünmesini aldılar. Daha sonra Afganistan'ın evliliklerini tanıdığına dair güncel bir sertifika almak için Berlin'deki Afgan büyükelçiliğine başvurdular. Bu sertifika sorunsuz bir şekilde verildi, böylece Afgan büyükelçiliği, Friedrichshain-Kreuzberg'deki bir kayıt memurunun görüşüne bakılmaksızın, evliliğin Afgan yasalarına göre yasal geçerliliğini bir kez daha doğruladı.

Çift, Berlin'deki yetkililerin Afgan yasalarına göre evlilik tanımayı geri çekmesi halinde, gerekirse Alman yasalarına göre burada evlenip evlenemeyeceklerini yazılı olarak nüfus dairesine sordu. Yanıt e-postayla geldi ve nüfus kütüğüne evli olarak kayıtlı olduklarını söyledi. Kelimenin tam anlamıyla şöyle devam ediyordu: “Evliliğin tanınmasında nerede sorun var?” Dikkat ederseniz bu cevap, evliliği tanımak istemeyen sicil dairesinden geldi. En azından başka bir kayıt memuru, davayı Senato İçişleri ve Spor Departmanına ilettiğini bildirdi. Biraz sonra duyurdu. (Kayıt dairesinden gelen orijinal e-postadaki yazım ve yazım hataları): “Yetkili makam, evliliğinizin resmi gereklilikler nedeniyle kamu düzenini ihlal ettiği ve bu nedenle Alman yasalarına göre tanınmadığı sonucuna varmıştır. Alman hukukuna göre birbirinizle evli sayılmıyorsunuz.” E-postada ihlalin tam olarak neyden oluştuğu belirtilmedi.

Kreuzberg'deki kayıt ofisi

Kreuzberg'deki kayıt ofisiEmmanuele Contini/imago

Artık evli sayılıyor muyuz, sayılmıyor muyuz?

Bu arada Malala ve Asif'in vekaletnamelerini sicil memuruna yazıp, itiraz edilebilecek bir karar sunmalarını istedim. Bunun, gerekirse itiraz edilebilecek ve gerekirse mahkemeye taşınabilecek ayrıntılı bir gerekçe içermesi gerekir. Genç çift aynı zamanda içişleri otoritesinde bu kararı tam olarak kimin verdiğini bilmek istiyor. Mart ayının başında ben de Berlin İçişleri Senatörü Iris Spranger'a bir mektup yazdım ve kendisine olayı ayrıntılı olarak anlattım. Berlin içişleri idaresinin başındaki sosyal demokrattan bugüne kadar bir yanıt alamadım.

Friedrichshain-Kreuzberg sicil dairesi, Malala ve Asif'i (o zamandan beri Berlin'e taşındıkları için) artık sorumlu olan Neukölln sicil dairesine yönlendirdi. Orada, en azından Almanya'da evlenip evlenemeyecekleri sorusu açıklığa kavuşturulmadan önce Daire Mahkemesinin, yani Berlin Yüksek Bölge Mahkemesinin büyük olasılıkla olaya dahil olması ve onay vermesi gerektiğini öğrendiler. Ancak oradaki yargıçlar onay verdikten sonra ikili burada evlilik başvurusunda bulunabilecek. Yani bunların hepsi biraz zaman alabilir.

O zamana kadar havada asılı duruyorlar ve kendilerine soruyorlar: O zamana kadar evli sayılacak mıyız, sayılmayacak mıyız? Gelecekte vergi dairesi bizi nasıl vergilendirecek? Asif, Master BAföG'e başvurduğunda ne belirtmeliyiz? Eğer evli sayılmıyorsa daha az yüksek lisans kredisi alabilir. Malala aile sağlık sigortasıyla sigortalı kalabilir mi? Bütün bunlar ebeveyn ödeneğinin ödenmesi açısından ne anlama geliyor?

Bunlar, çok fazla çalışma ve azimle burada bir varlık kuran ve şimdi kendisini ciddi bir belirsizliğin içinde bulan ve ne yapacağını bilmediği için kızgın kömürlerin üzerinde oturan genç bir aile için önemli mali sonuçlar doğuracak sorulardır. Onlar için yasal olarak yapmaya devam ediyoruz.

Bu durumu zaten birkaç arkadaşıma ve eski meslektaşlarıma anlattım. Hepsi tamamen şaşkın ve anlayışsız bir şekilde tepki gösterdi. Ancak eğer olaya dahil olan Berlin bürokratlarının amacı, yetkililerimize olan güveni ve doğrudan etkilenenlerin ötesinde devlet organlarımıza duyulan güveni kalıcı olarak baltalamaksa, lütfen böyle devam edin!

Andreas Thewalt yaklaşık 40 yıldır gazeteci olarak çalışıyor. 2016'dan bu yana reşit olmayan genç mültecilerin vasisi olarak gönüllü olarak çalışıyor. Şu anda üç koğuşu var ve yetişkin mültecilere bürokratik konularda yardımcı oluyor.

Bu, açık kaynak girişimimizin bir parçası olarak gönderilen bir gönderidir. İle Açık kaynak Berlin yayınevi, serbest yazarlara ve ilgilenen herkese, ilgili içeriğe ve profesyonel kalite standartlarına sahip metinler sunma fırsatı sunuyor. Seçilen katkılar yayınlanacak ve onurlandırılacaktır.

Bu makale Creative Commons Lisansına (CC BY-NC-ND 4.0) tabidir. Yazarın ve Berliner Zeitung'un adının belirtilmesi ve herhangi bir düzenlemenin hariç tutulması koşuluyla, ticari olmayan amaçlarla kamu tarafından serbestçe kullanılabilir.

Herhangi bir geri bildiriminiz var mı? Bize yazın! brifing@Haberler